10 nejlepších knížek za rok 2018

Vždycky jsem ráda četla. Četba je pro mě potěšením. Ale taky únikem. V dětství od nesvobody, nudy, špatné nálady. Dneska od všednosti, vlastní omezenosti a především od smutných myšlenek. Jednou vám představím knížku, která mi nejspíš zachránila život. 🙂 Ale dneska vám chci představit to nejlepší, co jsem přečetla v loňském roce, protože jsem toho přečetla docela hodně. Začátkem roku jsem totiž začala mít problémy se spaním. Byla jsem unavená a nemohla jsem spát. V televizi nic není a čehokoliv tvůrčího jsem nebyla schopná. Tak jsem se rozečetla.
Už spím líp a i když jsem za to ráda, trochu mi ty noci pod lampou chybí. Byl to čas, který patřil jenom mně. A myslím, že mě hodně obohatil.

V roce 2018 jsem přečetla 79 knížek. Z toho vzniklo jen 58 recenzí, protože jsem je začala psát až na jaře a některé obsahují i víc titulů. Původně jsem je psala s jiným záměrem a přidávala jsem je jenom na Facebook, ale pak jsem je zpětně přidala i sem a od té doby jsou a budou tady i tam, protože mě to moc baví.
Nedočetla jsem 11 knížek. Když se do třetiny nezačtu, odkládám, nemá to pro mě smysl. Mezi přečtené je samozřejmě nepočítám.
Z těch necelých osmdesáti přečtených knížek vám představím těch deset nejlepších.

10. HANA (Alena Morštajnová) – Holocaust jako prostředek zobrazení všech podob lásky a bolesti. Neublíží vám.
9. POUTA (Delphine de Vigan) – Vliv střídavé péče znepřátelených rodičů na vývoj a osud dopívajícího chlapce. V dnešní době je takové dílo křiklavě nepostradatelné.
8. VESELÍ (Radka Třeštíková) – Ztotožnění se s hlavním hrdinou neříká nic o celkové kvalitě knihy. Údajně. Pro mě to znamená hodně. Nejsme ve své obyčejnosti, pohodlnosti a té neúnavné touze po štěstí sami. A pokud je vám 30+, nemáte rodinu, vlastní bydlení, slušnou práci, rodiče už mají vlastní život a občas si připadáte jako ti nejosamělejší na světě, budete mít po přečtení úžasný pocit, že všechno vlastně teprve začíná.
7. DÍVKA VE VLAKU (Paula Hawkins) – Kdo má rád detektivky a thrillery a tohle nečetl, měl by to napravit. Představuje úplně nový žánr, který bude ještě dlouho kopírován, jak jsem se loni víckrát přesvědčila. Ale pro dokonalé zobrazení psychologie postav a jejich autenticitu se to jen tak někomu nepodaří. Tohle je knížka, kvůli které nepůjdete spát.
6. TRHLINA (Jozef Karika) – Někdy je příjemné se trochu bát. A tahle knížka vám připomene, proč má strach svůj důvod. Jsou i horší věci než fyzická zranění…
5. MISCHLING  (Affinity Konar) – Kdo vydrží tu bolest a tuhle knížku dočte, znovu se zamiluje do života. Dobro je silnější.
4. OSTRÉ PŘEDMĚTY (Gillian Flynn) – Bylo těžké vybrat jenom jednu knížku od téhle autorky. Vybrala jsem tuhle, protože jsem pak viděla i seriál a ten mě definitivně přesvědčil, že tohle jsem já. Neřežu se po těle a neřídím opilá, ale přesto, ta hlavní hrdinka, to jsem já.
3. TA  PŘEDE MNOU (J.P. Delaney) – Předčila i Dívku ve vlaku. Zapomenete na všechno. Na všechno!!!
2. ÚNAVA MATERIÁLU (Marek Šindelka) – Jakýkoliv krátký popis by byl klišé. Kdo odsuzuje k smrti někoho jenom z vlastní pohodlnosti, nečetl tuhle knížku.
1. NEJLEPŠÍ PRO VŠECHNY (Petra Soukupová) – Pokud budete žít podle svého nejlepšího přesvědčení, máte důvod ke štěstí. Nikdo jiný neví, co je pro vás nejlepší. A co je dobré, poznáte cestou. A láska? Nesmějte se mi. Láska je smyslem života.

Nevešel se mi sem Jiří Hájíček, což je vedle Soukupové můj nejoblíbenější současný český autor. Loni jsem dočetla všechny jeho knížky, ale tu nejlepší jsem četla už dřív a nebylo by to fér. Je to Rybí krev a psala jsem o ní, když jsem dočetla Selský baroko.

Vždycky tady budou v nějaké podobě knihy a to je mi velkou útěchou. Budiž to i vám. 🙂
Moc si vás vážím, milí čtenáři, a přeju vám pokojný nový rok!
J.

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *