3 KNÍŽKY, KTERÉ VÁM MŮŽOU ZACHRÁNIT ŽIVOT

Dneska to zní vážně! Ale máme tu duben a jaro je paradoxně jedno z psychicky nejnáročnějších období. Mám pro vás doporučení na knížky, které vám můžou pomoct, když někdy cítíte, že nic nemá smysl a že se to nezlepší. I zdravý člověk může někdy propadnout beznaději. A těm, kterým je hůř, můžou knížky pomoct k tomu, aby si třeba uvědomili, že potřebují odbornou pomoc.
A vy ostatní nastavte tvář sluníčku a užívejte každý den!

MATT HAIGH – DŮVODY, PROČ ZŮSTAT NAŽIVU

Mattovi bylo 24 let, když bezdůvodně upadnul do naprosté beznaděje, která ho málem stála život. Projevila se u něj tak silná deprese, že se smrt jevila jako jediná možná úleva. Ale protože se vyléčil, napsal o tomto nejtěžším období svého života knížku. Tohle jsem si z ní odnesla já.
Jedním z největších problémů deprese je, že je stále obestřená mnoha předsudky. Není to lenost, neschopnost, je to nemoc jako každá jiná a musí se léčit. Ve své nejhorší fázi je smrtelná, protože zejména neléčená končívá sebevraždou. Další záludností je, že se velmi špatně popisuje. Kdo to nepoznal, musí tomu uvěřit, protože pochopit to nemůže.
Mattovi se to téměř podařilo. Píšu téměř, protože úplně popsat se to asi nikdy nikomu nepodaří. I tak autor obratně vysvětluje, jak se cítil v době svých nejakutnějších stavů a o tom, co následovalo. Jeho příběh je prokládán moudrými tipy, jak nad nemocí zvítězit, čemu důvěřovat, když je nejhůř a co dělat, když depresí trpí váš blízký. Tyto rady spočívají jak v tom, co sám vypozoroval, tak v úryvcích z knih a citací podobně trpících lidí, kteří mu o tom napsali na sociálních sítích.
Je velmi povzbuzující si číst, co dobrého Matt zažil poté, co mu bylo tak strašně špatně, že si myslel, že už nic hezkého nezažije.
A je až zarážející, jak silně působí důvody úplně cizích lidí, proč chtějí zůstat naživu, ačkoliv tolik trpí.
Zase tam nejčastěji zaznívá láska. Matta zachránila láska. Jeho láska ke Kate a její láska k němu. Láska jeho rodičů.
Dalším důvodem, proč zůstat naživu je to, že místo, které by po nás zůstalo, by bylo větší než ta bolest.
A navíc. Všechno v životě se proměňuje. Noc se mění v den. Mraky se rozplynou. Deprese pomine. A bude toho mnoho, co bude úžasné.

ECKHART TOLLE – MOC PŘÍTOMNÉHO OKAMŽIKU

Ačkoliv jsem byla zpočátku skeptická, četba se mi vyplatila a základní myšlenky mě povzbuzují dodnes. Nejde o esoterickou literaturu, i když se do téhle kategorie knížka často řadí. Řekněme, že by se dala zařadit mezi knihy rozvojové. To může znít taky nepříjemně. Nicméně!
Někdo může Eckhartovo učení pojmout jako životní cestu, někdo si odnese jenom něco. Nikdo ale určitě neodejde s prázdnou.
Základem je změna nebo pokus o změnu našeho myšlení. Osvobození se od budoucnosti a minulosti, které neexistují. Existuje pouze přítomnost, která je čistá a jasná. V naprosté většině našich životů se v přítomnosti neděje nic špatného. Pohled na to, co je dobré a co špatné, máme navíc většinou nesmyslně přednastavený. Jsme ovládáni našimi špatnými myšlenkami. Negativními domněnkami. Bolestí z věcí dávno minulých. Když se od tohoto alespoň částečně odpoutáme, uvědomíme si, že to jediné podstatné je svobodná duše s láska k sobě a k ostatním. Když máme tohle, zvládneme úplně všechno.

WILLIAM SHAKESPEARE – HAMLET

Možná jste překvapení. Přesto bych Hamleta zařadila mezi díla, která nám můžou srozumitelně popsat a pochopit temné stránky našeho živobytí. Existuje snad známější literární postava trpící nezvladatelnou melancholií?
Mladý princ Hamlet má mnoho důvodů, proč se cítit mizerně. Zemřel mu otec a ještě než přijedou na pohřeb jeho přátelé, slaví jeho ovdovělá matka svatbu s Hamletovým strýcem. Krále tak nahradil jeho bratr, který mu nesahá ani po kotníky. Když se mladý Hamlet navíc dozví, že byl otec ve skutečnosti zavražděn právě strýcem prahnoucím po trůnu, jeho život se zhroutí úplně a rozhodne se ho obětovat pro vyšší věc.

Shakespearův Sonet č. 66 bývá označován jako „Hamletův“. Končí veršem:

„Znaven tím vším, já umřel bych tak rád,

jen nemuset tu tebe zanechat.“

Jenomže Hamlet svou lásku ztratil. A žít, či nežít, tak nabylo svého významu.

Snad vám vážnější téma nevadilo. Všichni občas potřebujeme povzbudit.
Najděte svůj důvod, proč zůstat naživu. Pokud ho máte, opatrujte si ho. Pokud něco nebo někoho milujete, neuvažujte nad tím, zda to má smysl. Žijte tady a teď a neodpírejte si štěstí. Určitě jsme se nenarodili proto, abychom se trápili. O tom jsem přesvědčená.

„Zavři oči a zadrž dech. Všechno bude krásné.“ – Blízká setkání třetího druhu

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *