3 NEJHEZČÍ DÍVČÍ ROMÁNKY

Knihovny právě teď půjčují knížky na celé tři měsíce. Slečny, vybavte se na prázdniny! A dejte si na chvíli oddech od doporučené četby.

Dívčí romány mě doprovázely celým dospíváním a obávám se, že dost formovaly můj charakter.
Toho pravého poznáte na první pohled. První láska je krásná. Nebolí. A teď teprve to krásné začíná. Běda!
Přestože jsou to všechno pohádky, mnohé se jim neupře. Dobře se čtou i těm, kteří v dětství sotva přelouskali Kocourka Modroočka. Většinou po nich budete dobře naladění, protože konec bývá šťastný. A podporují snění, které je v rozumné míře určitě důležité.
Já mám pro vás tip na ty dle mého názoru nejlepší a možná se i lehce vymykající zaběhnutým předsudkům. Třeba si některé s chutí přečtou i dospělí.

IVA HERCÍKOVÁ – NATAŠA

DĚJ: Citlivá dívka Nataša je dcerou důležitého funkcionáře v Liberci, což jí přináší mnoho materiálních výhod, ale také nevýhod mezi vrstevníky. Drobnými dárky a úsluhami si kupuje přízeň čtyř kamarádek, které jí většinou odstrkují, protože jí závidí. Když se navíc Nataša sblíží s Petrem, velkým idolem mnoha děvčat, neštítí se dětinského pokusu Natašu zesměšnit. Jejím jménem Petrovi posílají zamilovaná psaníčka, a protože se záležitost donese i mezi dospělé, vypadá to na nepříjemný trapas.
V druhé části už bydlí Petr s rodiči v Praze a píše si s Natašou skutečné dopisy. Ale když se po delší době sejdou, je z Petra někdo úplně jiný.
Až ve třetí části Nataša pochopí, že láska není to, co jsme si vysnili, a že náš charakter nikterak nezkazí, když někoho milovat přestaneme.

DOJMY: Málokdo dokáže popsat pohnutí ženské mysli jako tato autorka. Téma lidské osamělosti, která se v určitém období týká každého hlouběji smýšlejícího člověka, udělala z prvního dílu tohoto skvostu bestseller.
Při čtení naplno pocítíte, jaký strach předchází první opravdovou lásku. Jak je krásné se na něco těšit a zároveň se toho bát. Jak může těšení se předčit to očekávané. A jak se může z minuty na minutu vypařit všechno, k čemu jsme se dlouho upínali.
Pro ty, co to ještě nezažili, je to příjemně napínavé. Pro ty, kdo by si to chtěli připomenout, je to bolestně dojemné.

„Byl tak hezký, tak hezký, jako žádný jiný kluk, kterého znala. Ale jsou přece jiné, mnohem důležitější věci. Ale nejsou tak vidět. Hrůza.“

STANISLAV RUDOLF – PUSINKY

DĚJ: Lenka má za sebou první ročník cukrářského učiliště. Na samém konci prázdnin se seznámí s Danem a šíleně se do něj zamiluje. Jakmile začne školní rok, můžou se vídat jenom o víkendech, protože přes týden jsou oba na internátě. Z toho začnou vznikat jejich první problémy a neshody. Lence se stýská, žárlí, a především se trápí tím, že Dan neprožívá lásku stejně intenzivně jako ona. A protože ani jeden z nich nemá v úmyslu na cokoliv čekat, mohli by mít brzy zaděláno na pořádný průšvih.
DOJMY: Prostá dívka a inteligentní kluk v sobě našli zalíbení, ale špatná komunikace mezi nimi působí zbytečné rozkoly. Nezodpovědnost přináší fatální důsledky. Moc mladí, moc hloupě se chovající. Přesto pochopitelní.

„Svět kolem nás změnil rozměry. Byl bez barev a snad i zvuků. Vzduch, který jsem dýchala, neobsahoval kyslík.

JARMILA LOUKOTKOVÁ – VSTUP DO RÁJE ZAKÁZÁN

DĚJ: Šestnáctiletá Alena by se chtěla stát herečkou. Má nesporný talent, ale její rodiče o tom nechtějí ani slyšet. Rodiče jí totiž nepodporují v ničem. Jsou neskutečně sobečtí a vlastní nespokojenost si na jediné dceři vybíjejí. Doslova zničí i její první lásku a Aleně nezbyde skoro nic. Ale je na svůj věk tak zralá a moudrá, že se jim dokáže postavit.

DOJMY: Psychický teror ze strany vlastních rodičů stvořil hodně povahově nehezkých lidí i celoživotně nešťastných bytostí. Autorka přiznává velkou podobnost se svým dospíváním a dokázala ho popsat i přes strach z reakcí rodiny.
Děti se neprosily, aby se narodily. Pokud je rodiče nedokážou milovat, měli by se o ně alespoň postarat a respektovat je. A přát jim šťastný život. Cokoliv jiného by mělo být trestné.

Nu, a nakonec je tady česká královna téhle kategorie, a tou je Lenka Lanczová.
Četla jsem její letošní novinku Těžká noc a o té vám napíšu příště. A doporučím její lepší kousky, protože její knížky opravdu nelze brát vážně, jinak si zničíte život. 😊

Mějte krásné prázdniny, milé čtenářky.
Všem ostatním přeju nezapomenutelné romantické léto!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *