4 DŮVODY, PROČ ČÍST (BELETRII)

1. POTĚŠENÍ – Začíst se je v první řadě příjemné. Těšte se na rozečtenou povedenou knížku a budete vědět, o čem mluvím! Z nudné cesty hromadnou dopravou se stane vítaná část všedního dne. Noste u sebe něco ke čtení a nikdy se nebudete nudit. Četba odvádí roztěkanou pozornost a přináší pozitivní únik od reality.
Když je venku ošklivo, dá se beztrestně zalézt do postele a číst si. Když je venku krásně, dá se jen tak sednout venku a číst si. Ach!

2. POVZBUZENÍ – Jsou knížky, které vás vytáhnou ze špatné nálady. Buď proto, že jsou vtipné a rozesmějí vás, nebo naopak proto, že jsou děsivé, pochmurné, neveselé a vy se po návratu do reality cítíte o to líp. Zní to divně. Ale sice jsem po čtení někdy trochu smutná, ale ještě se mi nestalo, že by mi bylo vyloženě na nic, což se třeba po sledování depresivního filmu může klidně stát. U knížky totiž líp vyhodnotíte čas, kdy je lepší přestat a odložit jí, protože není pro vás a nemusela by vám udělat dobře.

3. OBOHACENÍ – Nikdy jsem netvrdila, že čtu výhradně kvalitní literaturu. A to, co nás těší, by nikdy neměla být póza, takže nebudu nikomu namlouvat, že čtu jenom takzvaně DOBRÉ knihy. Taky vám u toho úsloví trnou zuby? Já čtu to, co mě zaujme, nebo mi to někdo doporučí, nebo už znám autora a podobně. A přesto, že to všechno nejsou zrovna skvosty světové literatury, každá přečtená knížka mi určitě rozšířila obzory. Obohatila můj vnitřní svět. Možná i zlepšila pravopis.

4. TERAPIE – A pak jsou tu knížky, které vám můžou pomoct. Když mi bylo jedno období v životě hodně špatně, pomohly mi dvě. A pak ještě jedna. Příště vám o nich napíšu.

Máte i vy nějaký důvod, proč si číst?
J.

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *