ANDY WEIR – ARTEMIS

To je tak, když máte od něčeho velká očekávání!
Marťan od stejného autora byl rozkošný. Osamělý člověk, který na nehostinné planetě přežije díky své chytrosti a smyslu pro humor. A vesmír. A kosmonautika. Ach! Artemis mu nesahá ani po lunární boty. Je to NUDA!

DĚJ: Artemis je město na Měsíci pro bohaté turisty ze Země. Jeho trvalí obyvatelé se starají o bezpečný chod. Jazz, která se na Měsíci narodila, opakovaně nedokáže zdolat astronautské zkoušky, takže pracuje jako podřadný poslíček. A protože život tady je drahý, přivydělává si pašováním všeho možného. I tak v podstatě živoří. Proto neodmítne velkou nelegální obchodní nabídku – znemožnit jedné firmě vyrábět kyslík, aby pomohla konkurentovi. Je to v jejích silách. Ale správně očekáváme, že se něco pokazí.
Jazz je nesympatická. Nevadilo by mi, že je neotesaná, promiskuitní, vulgární. Rebelky můžou být fajn. Ale je nezajímavá. Je určitě šikovná a chytrá, ale jinak je úplně NUDNÁ. Není vtipná, roztomilá, nemá ani molekulu charisma. Trochu milá je jedině její korespondence s pozemšťanem Kevinem, ale to je jeho zásluha. A příběh ani prostředí to nezachraňuje. Dlouho se nic neděje, pak honem honem trochu drama, a brzo je po všem. Nakonec tam nacpeme jednu uspěchanou, nelogickou romanci, aby si dámy přišly na svý. Navíc. Do města Artemis byste vůbec nechtěli. Je to tam stísněné, bez atmosféry, NUDNÉ. NUDA prostupuje celou knížkou. A upracovaný styl čtivosti nepřidá. Po odborné stránce zvládnuté. Ve všech jiných ohledech ne.

NEDOPORUČUJU!
A protože víte, že nedokážu být úplně negativní, jeden nápad mě potěšil. Prostor přistání Apolla 11 je ponechaný v původním stavu, a zbohatlíci si ho můžou přes sklo prohlížet v trenkách a tričku. To jako fajn!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *