A. J. FINN – ŽENA V OKNĚ

Psychothriller ve stylu Dívky ve vlaku. Dívka je v téhle kategorii těžko porazitelná, ale na léto k vodě? Nudit se nebudete.
Já tenhle žánr opravdu můžu. Samozřejmě chci, aby mě literatura vzdělávala a rozšiřovala mi obzory. Ale nejčastěji si chci u čtení odpočinout. Zapomenout na všechno. Dychtit po volném čase, kdy budu moct rozečtenou knížku znovu otevřít. Po delší době se to zase jednou povedlo.

DĚJ: Anna je dětská psycholožka. Žije sama ve velkém domě v New Yorku. Po prožitém traumatu trpí depresemi, agorafobií a jinými psychickými problémy, které jí už téměř rok neumožnily opustit dům. Nemůže pracovat, jenom na webové poradně radí lidem s podobnými problémy, jako má sama. Jednou týdně k ní chodí její psychiatr, jednou týdně masérka. Zbytek času tráví spaním, sledováním starých filmů, telefonováním s manželem a dcerou, a pozorováním a fotografováním sousedů. Většinu bdělého stavu doprovází alkohol, je tedy neustále buď lehce opilá, hodně opilá, opilá do němoty, nebo má kocovinu. Její bezútěšnou existenci občas naruší David, kterému pronajímá suterén. Jinak se neděje nic. Až do dne, kdy se nečekaně sblíží s paní Russelovou a jejím synem. Russellovy sleduje od doby, kdy se do ulice přistěhovali a Annu obzvlášť fascinují pro zdánlivou dokonalost. Špehuje je dál a zahlédne brutální čin. Je přesvědčená, že je Jane Russellová vážně zraněná, a tak zavolá policii. Policie vše vyšetří a výsledek je znepokojivý. Manželé Russelovi jsou v pořádku, stejně jako jejich nezletilý syn. To by bylo hezké. Jenomže Jane Russelová, která k Anně domů spolu s policií přijde, není tou Jane, se kterou se Anna zná. Někdo se za ní zřejmě vydává a skutečná Jane je možná někde vážně zraněná nebo mrtvá. Nebo naopak? Tohle je pravá Jane a ta, kterou Anna zná, se za ní vydávala? Jenomže Anna je alkoholička s mnoha problémy a nikdo už se jejími domněnkami nehodlá zabývat. Ale Anna se nevzdá a rozhodne se na všechno přijít sama. Na něco skutečně přijde sama, něco se vysvětlí… řekněme samo. Protože jak už to u takových knížek bývá zvykem, nic není takové, jak to vypadalo na začátku.

Pokud vám v románech vadí alkoholici, jinak závislé, psychicky labilní osoby, nebude to nic pro vás. Já si v tom nelibuju, ale nevadí mi to. Anna vážně pije moc. Vážně je neschopná vyjít ven. Vážně je schopná se několik dní nemýt. Vážně působí, že je úplně mimo. A je to až obtěžující. Ale kdo někdy není na obtíž už jenom tím, jak zničeně vypadá? Samozřejmě, tohle je fakt síla. Ale vytváří to zvláštní paranoickou atmosféru a dojem, že není čemu věřit. A autor je hodný a Anně pomůže. Nechá jí napomoct spravedlnosti a tím jí dá novou šanci zase začít trochu žít. Kéž by takovou příležitost dostali všichni, kteří jsou někdy opravdu na dně!
Není to žádné veledílo, ale čte se výborně. A tomu, co se dozvíte o duševních poruchách, můžete věřit. Takže se ještě přiučíte.

DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *