ALENA MORNŠTAJNOVÁ – SLEPÁ MAPA, HOTÝLEK

Jedna dobrá, jedna… trochu slabší.
Loni jsem četla Hanu, která u nás způsobila hotovou senzaci. To mnoho čtenářů přimělo se na autorku ještě jednou podívat. Její prvotina Slepá mapa  a druhá knížka Hotýlek sice kvalit Hany nedosahují, ale obě stojí za povšimnutí.

DĚJ: Tři ženy a jejich tři životy. Babička Anna, její dcera Alžběta a její dcera Anežka.
Krásná Anna si proti vůli svých rodičů vezme svého vyvoleného Antonína a odejde s ním do malého pohraničního města. Čeká na něj, když je odvelený na frontu, stará se o něj, když se zraněný vrátí. Má s ním dvě dcery. Ty ještě jako mladé zdědí dům a musí se o sebe postarat. Bohunka se provdá za jejich podnájemníka, Alžbětě se první láska nevydaří a musí si vydělávat šitím dámských šatů. Když je pohraničí v ohrožení, opouští se svými sousedy rodné město a těžce začíná znovu. Ale je pracovitá a časem se i ona dočká vlastního bydlení a rodiny. Její dcera Anežka je úplně jiná. Po citlivé Anně a pragmatické Alžbětě přichází na svět zadumaná dívka. Zvolí si povolání zdravotní sestry, protože tak má alespoň pocit, že má její život trochu smysl. Svého manžela bude milovat natolik, že svojí závislostí na něm způsobí velkou tragédii. Až čas vyhladí rány, a i Anežka prožije zbytek svého života spokojená a s pocitem odpuštění.

DOJMY: Jakmile se zorientujete v postavách, čeká vás napínavá četba. Všichni trochu chybují, trochu z netrpělivosti, trochu z chamtivosti, trochu kvůli pohodlí nebo ze strachu. Ale každý dluh může být splacený a každá neúplatná duše dojde svého štěstí. Jednou určitě.
Moc čtivé, moc příjemné.
DOPORUČUJU!

ALENA MORNŠTAJNOVÁ – HOTÝLEK

Druhá autorčina knížka by se mohla jmenovat Maloměstské drbání.

DĚJ: Příběhy rodiny spjaté s hotýlkem na kraji města. Leopold provozuje se svojí ženou hotel, který slouží jak jako výletní ubytování, tak jako soukromé útočiště pro všechny, kdo vyhledávají krátké soukromí. I když bude hotýlek znárodněn, podaří se vynalézavému Leopoldovi udržet i tu jeho druhou, neoficiální funkci. Lechtivý přivýdělek investuje zpátky do podnikání a do rodiny. Dcera Marie si vezme cirkusáka a vyvdá dceru. Syn Václav zemře v den narození svého chlapečka Vašíka. Druhý syn se hned po vojně zaplete do rvačky a skončí ve vězení. Děda Leopold se tak musí o hotel starat dlouho sám a až vnuk Vašík se ukáže jako jeho pravý nástupce. Když se vrátí jeho teta Marie s osiřelou akrobatkou, kterou vyvdala, Vašík se dokonce konečně zamiluje. Kdyby situaci nezkomplikovala vypočítavá servírka Marcela, vypadalo by všechno jednoduše. Ale je tu ještě mnoho dalších postav a s nimi mnoho příležitostí k pletichám i obyčejným náhodám, které významně ovlivní životy úplně všech.

DOJMY: Připadalo mi to jako nějaký nekonečný televizní seriál nebo žvanění největší drbny u kašny na náměstí. Štěpánka ovdověla, tak si vyhlídla svého souseda Bedřicha, se kterým už měla dávno poměr. Marcela si do hotýlku vodí půlku města a inkasuje za to nemalý přivýdělek. Dívka zamilovaná do svého nevlastního bratra. Holkař prahnoucí po životě na západě. Trochu té politiky. A tak dále. Vlastně je to docela veselé, oddechové čtení. Jenom je psané až příliš prostince, čtivě, ale bez jakýchkoliv nároků na čtenáře. Jedno klišé střídá druhé a když si někdo balil „saky paky“ a další postava byla úplně stejně bezbarvá a plochá jako x předchozích, trochu mi zaskřípala čelist. Ali jinak fajn.
DOPORUČUJU a těším se na letošní novinku!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *