ALEXANDRA POTTER – ZPOVĚDI TROSKY PO ČTYŘICÍTCE

Po delší odmlce přišla bestsellerová spisovatelka s novinkou. Tentokrát cílí na trošku starší publikum. Ale se stejnými tématy jako dřív.

DĚJ: Penelope se s ostudou vrací do rodné Anglie. Z plánované svatby s Ethanem nezbylo nic, ze společného podnikání v Kalifornii taky nic, takže je Penelope úplně bez peněz. Vrátit se k rodičům by bylo ve 40 letech přeci jenom příliš ponižující, takže si najde v Londýně co nejlevnější podnájem. Snaží se obnovit staré vztahy, ale je to tragédie. Všechny kamarádky mají děti, manžely a domy, o které se musí starat. Penelope tedy nezbývá nic jiného než trávit většinu času ve svém nuzném pokojíku, na který si vydělává psaním nekrologů. Ale jak to tak bývá, brzy se objeví noví, zcela originální přátelé a taky nějaký ten fešák. Pak přijde znovu krize, ze které se Penelope vymluví při natáčení podcastů a přinesou jí velkou úlevu. A nejen jí. Zmatených a osamělých žen po čtyřicítce, které už ten věčný boj o vlastní osobnost nebaví.

DOJMY: Alexandru Potter jsem četla před takovými deseti lety. Vytvořila zcela nový žánr, moderní ženský román s nadpřirozenými prvky. Třicetiletá žena potká své dvacetileté já. Nebo svého filmového idola. Nebo se jí začnou plnit úplně všechna přání, na která pomyslí. Byly to takové povedené chytáky pro průměrné čtenářky. Ty časy jsou ale pryč. Potter byla vynikající v popisu těch nejjemnějších detailů současné mladé společnosti. Troska po čtyřicítce zamrzla v době před dvaceti lety. Jenomže tehdy vzniknul Deník Bridget Jonesové. Geniální dílo, které popsalo aktuální jevy jako hrůzu mužů ze závazků, honbu za dokonalým zevnějšek, utrácení v domnění získaného štěstí, strachu ze samoty v životě plném lidí. Jevy, které zažívala první generace, která žila tak výrazně odlišně než její rodiče. A tohle je její chatrná kopie. A navíc. Bridget ve svých navazujících denících vyspěla a zmoudřela. Čtyřicetiletá Penelope se zkrátka chová na svůj věk nevěrohodně, jenom aby byla legrace.
Alexandra Potter udělala krok vedle, když se pokusila ve své tvorbě o něco jiného. Jenomže čtenářky si jí oblíbily proto, že už jiná byla. Měla by se k tomu vrátit. Dospěleji a obezřetněji.

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *