ANNE JACOBS – PANSKÝ DŮM A JEHO DCERY

Čtecí krizi mi trochu vylepšilo pokračování historického románu Panský dům, který mi sedl.

DĚJ: Asi tak po roce se setkáváme znovu se stejnými postavami, rodinou Melzerových a jejich služebnictvem.
Marie, bývala služka provdaná za dědice textilní továrny, si užívá své štěstí a s manželem Paulem jsou pořád stejně zamilovaní. Brzy čekají potomka, ale Paul taktak stihne narození, než musí narukovat. Narodí se dvojčátka, chlapec a holčička, kteří s tatínkem stráví jenom pár snů. Pro Marii nastávají měsíce čekání na milovaného muže, které se protáhnou na tři roky, protože Paul upadne do ruského zajetí. Marie se zatím stará o děti a tchánovi přes jeho nelibost pomáhá s vedením továrny. Tchán nakonec ustoupí a uposlechne Marii a její logické návrhy, jak udržet továrnu i během války, kdy je v podstatě nedostupná bavlna a vlna, ze kterých pocházela většina látek Melzerovy továrny. Firma se přeorientuje na výrobu levných papírových látek, ze kterých se pak vyrábí pytle, obvazy, plynové masky, tapety i jednodušší oděvy.
Z panského domu se na naléhání paní domu Alice stane přechodný lazaret. Lékařům a sestrám pomáhá i Mariina švagrová Elisabeth, jejíž manželství se už dávno ukázalo jako osudový omyl. Nakonec se nastěhuje zpátky do domu a zcela se oddá své ošetřovatelské práci.
Její sestře Kitty se narodí holčička. Pak nečekaně přijde o manžela a uvědomí si, jak ho milovala, ačkoliv si ho vzala spíš z pragmatických důvodů.
I služebnictvo čekají dramatické roky. Služebná Hana se zamiluje do ruského zajatce, pracujícího v továrně. Pomůže mu uprchnout a očekává jeho dopis z Moskvy, aby se za ním mohla vydat, jak si slíbili.

DOJMY: Kvalita zůstává. Tohle je knížka na dovolenou, knížka, na kterou se budete těšit.
Navzdory mému mnohovrstevnatému smutku jsem si jí přečetla ráda. Pokud se něco brzy nezlepší, sáhnu po třetím díle a nebudu si ho šetřit.
DOPORUČUJU i případě, že jste první díl nečetli!

Vám přeju, abyste svět viděli prozářenějšíma očima. I já se zase brzy nadechnu a všechno tíživé se vypaří. Je ještě léto a svět je i dobrý.

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *