BIANCA BELLOVÁ – JEZERO

Magnesia Litera 2017 v kategorii Kniha roku. Tak honem do toho, protože tohle bude náročné!
Vážím si všech, kteří se nebojí současných témat, jako jsou systémové chyby, propast mezi bohatými a chudými, mocenská posedlost, novodobé otroctví. Vážím si každého, kdo vypiplá každé slovo z celých 200 stran. Ale dostala jsem zabrat.

DĚJ: Nami žije v neurčeném čase a místě ve vesnici u jezera se dvěma starými lidmi, kteří se o něj starají. Není to zrovna roztomilé prostředí. Jezero je zamořené a vysychá, vesnice je zaprášená a nehezká, lidé jsou vyčerpaní, často nemocní, bez naděje na lepší budoucnost. Nami přijde o oba své opatrovníky, a když je mu zabavený dům, rozhodne se z vesnice odejít a vyhledat svou matku, která žije ve městě za jezerem. Nechává tu svojí lásku, které bylo natolik ublíženo, že to nedokáže snést a místo toho, aby jí pomohl, utíká.

Tohle není čtení pro slabé povahy. Ta knížka je v podstatě hnusná. Odehrává se v hnusném prostředí, s lidmi je v ní hnusně zacházeno, a každý další vývoj děje je ještě hnusnější. Měla jsem dokonce chuť to vzdát. Ale je to výborně napsané a témata, kterých se dotýká, jsou pro mě hodně citlivá a jsem vděčná, že o nich někdo píše. Jsem ráda, že jsem knížku dočetla. Ale přetrvává ve mně nepříjemný dojem. Získala jsem víc nových otázek než odpovědí, a některé vulgární a surové scény z hlavy jen tak nedostanu. Jako kdyby autorka (doteď mi připadá až neuvěřitelné, že tohle napsala žena!) cynicky popsala něco, na co se s opovržením dívá. Možná to je způsob, jak se s tím vyrovnat. Nebo mi něco důležitého uniklo.
Ale něco z příběhu tryská, a je to v té zasmrádlé, upatlané, zubožené realitě jako osvěžující pramen čisté vody. Jestli má něco vždycky smysl, je to láska. Láska k jednomu člověku a láska ke všem ostatním lidem. Nesmíme jí zradit. Bez ní bysme se do toho hustého, slizkého jezera beznaděje propadli.

DOPORUČUJU A NEDOPORUČUJU!
P.S. : Kytičku na obálku jsem položila, protože se na tu knížku jinak nemůžu ani podívat, aniž bych se oklepala!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *