BRIAN FREEMAN – NOČNÍ PTÁK

Další fajn napínák. A pak si od nich na chvíli oddychneme, slibuju!
Poměrně originální zápletka mi dovolila přimhouřit oči nad trochu trapnými postavami. Jenom kvůli nim to není jeden z těch lepších.

DĚJ: V San Franciscu se krátce po sobě stanou dvě podivné nehody, které vypadají jako sebevraždy. Mladá žena se zastřelí před zraky všech na svatbě. Jiná žena zničehonic vystoupí z auta, vyleze na zábradlí mostu, a spadne dolů. Vyšetřování si vezme na starost detektiv Frost Easton, který je liška podšitá, a okamžitě vytuší spojitost. Zjistí, že obě ženy navštěvovaly stejnou psychiatričku, Frankie Steinovou (jazyková hříčka jejího jména je v knížce tolikrát omílaná, že omrzí), která je obě úspěšně zbavila nepříjemných vzpomínek. Pomocí hypnózy a medikamentů dokáže z mysli vymazat negativní pocity vzpomínek, a vytvoří z nich tak průměrný zážitek. Fajn? Jasně, kdo by si chtěl donekonečna opakovat hrůzu, kterou prožil třeba při účasti na bouračce. Nebezpečné? Zcela určitě. Ale je to nebezpečné natolik, že by to dokázalo někoho přimět, aby při poslechu jedné konkrétní skladby všeho nechal, a chtěl se okamžitě zabít? Spíš to vypadá, že to chce někdo na kontroverzní lékařku hodit. Nejspíš ze msty. Easton přesto Dr. Frankensteinovou sleduje na každém kroku. Velkou pomocí je mu Lucy, kamarádka ženy, která spadla z mostu. Sama má fobie a psychiatričku vyhledá, aby se jich zbavila, a aby o jejích metodách něco zjistila. Okamžitě jí hrozí nebezpečí. Způsobuje ho terapie nebo někdo jiný? Jeden podezřelý by tu byl. Pak druhý. A Lucy zmizí.

Počtete si a budete se těšit na rozuzlení. Ale samotnou by mě zajímalo, jestli vás taky tak otravovalo detektivovo nejasné charisma, které uvádělo všechny ženy do vytržení. Daleko větší erotické pnutí panovalo mezi Frankie a hlavním podezřelým. Ale možná to byl záměr a o to víc to jiskřilo a zvyšovalo to napětí. Závěr se mi líbil, já nic neuhodnu, takže pointa mi připadala dost nečekaná a zasloužila si moje obdivné hm…
A za mě ještě jedno velké plus za to, že ne úplně všichni byli totálně švihlí, jak to v podobných knížkách bývá. Až na některé podivíny se tam vyskytovali i dost obyčejní lidé. A ti mají své motivy. A motivy obyčejných lidí jsou zajmavější, než vraždy z rukou nějakého psychicky nemocného člověka. Jsou totiž ještě strašidelnější.

DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *