DANIEL COLE – LOUTKÁŘ

Lepší než jeho předchůdce – Hadrový panák! To jsou věci…
Taková normální detektivka. Kdybych jí nedostala, tak bych po ní po minulé zkušenosti se spisovatelem nesáhla, ale když se už stalo, proč ne. A četla jsem si s chutí do noci.

DĚJ: Detektiv William „Wolf“ Fawkes z minulého dílu je nezvěstný, hlavní postavu tedy bylo třeba nahradit. Pozornost se tentokrát soustředila na jeho kolegyni, seržantku Emily Baxterovou. A to je výhoda celé knížky. Po nanicovatém, nemastném a neslaném Wolfovi je příšerná Baxterová vyloženě osvěžující. Je to skutečně panenka k pomuchlání. Působí dojmem, že nesnáší všechny kolem sebe, je protivná, panovačná, arogantní. Všichni v okolí se jí vyhýbají, ale nedá se říct, že jí nesnáší, spíš se bojí, že jim po trefných urážkách klesne sebevědomí. Emily je inteligentní, prozíravá a je práci schopná věnovat veškerou energii i na úkor svého osobního života. Ano, tahle ještěra má skutečně přítele!
Ale abychom se teda konečně odpíchli. Jsme v Londýně a do Vánoc už je to jenom skok. A právě teď dochází k sérii podivných vražd a kdo bude hlavním vyšetřujícím? Hádáte správně. Baxterová se ujme úkolu s klidem sobě vlastním, zohyzděných mrtvol se neštítí, jenom toho času je jako vždycky málo a vrah nebo vrazi jsou vždycky o krok napřed. Mezi mrtvými vzniká spojitost, protože někteří mají na hrudi vyřezáno slovo NÁVNADA a jiné LOUTKA. Tahle ohavnost se záhy objeví i v New Yorku a je okamžitě jasné, že nepůjde o náhodu. Baxterová je do New Yorku vyslána a její roztomilost se tímhle nevítaným výletem ještě prohloubí. Urazí téměř každého, na koho narazí, v živých televizních výstupech nadělá ostudu, na ranních schůzkách se zjevuje zmožená kocovinou a všichni pookřejí, když se má i přes své největší zásluhy ve vyšetřování vrátit domů. Na následném dopadení zločinců bude mít jako ve správné detektivce ten největší podíl, ale dostane pěkně na čumák. A ne proto, že je úplně nesnesitelná. Pachatelé přece nemají rádi detektivy!

DOJMY: Současné detektivky si libují v originálních způsobech, jak někoho sprovodit ze světa. Většina z nás je na to natěšená, protože jsme zvěř, ale menší skupina nás měkkýšů toho pak lituje. Například některé vraždy, které se zrodily v hlavě Jefferyho Deavera nebo Jo Nesba mě pak dlouho děsily ve snech.
Daniel Cole má sice taky podezřelou fantazii, ale nepotrpí si na detaily, nebo je třeba popsat neumí. A to je skvělé! Hromadná mrtvola „Hadrový panák“ mě nijak nevzrušila, to byla úplná pohoda. V tomhle díle se autor docela rozparádil, ale všechno popsal poměrně věcně, což je sice trochu cynické, ale poklidné. Jako sympaťanda Baxterová. Myslím, že se po čase zrodil nový typ detektiva!
A umístění do předvánočního období sedne jak Viewegh na hrnec.

DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *