EOIN DEMPSEY – RŮŽE BÍLÁ, ČERNÝ LES

Velké písmo, silný papír a z tématu na povídku je román.

DĚJ: Franka Gerber je taková šťastná hvězdička. Narodila se se světlými vlasy, modrýma očima a pohlednou tvářičkou německým rodičů. Do druhé války si rodina nežila špatně, ale teď nemá Franka nic. Ani rodiče, ani bratra, ani přítele, jenom zdravotnické vzdělání, flastr z půlročního vězení za protinacistickou činnost a vyhlídky na život v režimu, který nenávidí. A chatičku v horách. Pár dnů po svém propuštění z vězení se večer vydá z útulné chaty bez cíle ven do mrazu. Možná s tím, že už se nikdy nevrátí a neprobudí. Při své neveselé pouti narazí na zraněného parašutistu. Protože je v bezvědomí a je velká zima, rozhodne se ho dovléct do chaty. Pečuje o něj až do jeho probuzení a stará se o něj dál, i když má podezření, že není tím, za koho se vydává. Ani on netuší, jestli mu tajemná kráska pomohla zcela nezištně, jak tvrdí, nebo jenom čeká, až sníh odtaje a pak ho udá.
Konec války je v nedohlednu, oba si vlečou svůj kříž a vůli jít dál, překoná nejspíš jenom láska. Jak jinak!

DOJMY: Franka je krásná, chytrá, odvážná, obětavá, ctižádostivá, statečná, poučuje se ze svých chyb, umí odpouštět, pomáhat a vařit. Děs. Domnívám se, že autorovi sloužila jako předloha nějaká letitá fantazie, možná spolužačka, do které byl kdysi zamilovaný a nestihnul jí nahlédnout do hlavy ani pod šatstvo? Jak říká Remarque, dokonalí lidé patří do muzea. V životě by je člověk poznat nechtěl, já bych Franku teda potkat nechtěla, mně už pak na ní vadilo úplně všechno včetně jejího jména. Její nový spolubydlící je naopak postava naprosto nijaká, mohl by jím být jakýkoliv člověk, který dostal konkrétní úkol a nezdařilo se. Ve filmu by ho mohl hrát kdokoli a bylo by to úplně jedno.
Děj se vyvíjí předvídatelným směrem a my už znaveně čekáme, až se konečně rozhoupou k nějakému rozhodnutí. Ale závěr je pěkný.
Nosné téma, ale málo rozvedené. Trochu jsem se nudila. Už zase. A už mě to teda docela štve!

DOPORUČUJU A NEDOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *