FREDERIK BACKMAN – MEDVĚDÍN

Dnes už velmi známý román o zločinu a trestu v místě a situaci, kde spravedlnost zaostává.

Kdybych věděla, jak velkou roli bude hokej hrát v příběhu roli, asi bych si knížku nepořídila. Ale po dlouhém rozjezdu přišla celkem slušná odměna.

DĚJ: Medvědín je švédský zapadákov. Je uprostřed lesů, a je to jedno z nejchladnějších míst v zemi. Místní tady drží jediná věc, a to místní hokejový klub. Vítězství v juniorském mistrovství by pro městečko znamenalo velké naděje do budoucna, přitáhlo by další talenty, a především státní dotace. Není divu, že pro většinu obyvatel je hokej vším, a blížící se mistrovství má přednost před vším ostatním. Semifinále dopadne výborně. A právě při zapíjení této radostné události, přesně týden před velkým finále, se následkem sexuálního deliktu mezi dvěma teenagery prokáže, jaký kdo doopravdy je. Postavení nejlepších hokejistů ve městě je totiž téměř neohrozitelné, a místní si svého hrdinu budou bránit při jakémkoliv obvinění. Mladé dívce, která se odváží říct pravdu, aby chránila ostatní, nebude nikdo věřit. Jediný svědek je nedůvěryhodný, protože je do ní zamilovaný.
Pro trenéra juniorů, manažera a ředitele klubu bude těch pár dnů velkou zkouškou morálky a zodpovědnosti. A ublížený může trvat na trestu.

DOJMY: Hokej není na pozadí, je tady v hlavní roli. Spolu s mezilidskými vztahy, to ano. Ale než se seznámíme se základním fungováním klubu a obyvateli Medvědína, jsme v půlce a máme toho skoro dost. Ale pak se začnou všichni lépe vybarvovat a děj nabere spád. Každý člen týmu má svůj vlastní příběh. Idol děvčat je homosexuál. Trenérovi je před každým zápasem špatně. Manažer kdysi musel kvůli úrazu hokejovou kariéru ukončit. A s manželkou přišli o syna.
Postavy jsou popsané úžasně. Zápletka je výborná, svojí strašlivou, a přitom uvěřitelnou podstatou představuje příjemné osvěžené mezi zbytečně drsnými a nereálně působící psychothrillery, kterými jsme v poslední době zahlcováni.
Měla jsem problém jenom s jednou věcí. Dospívající se mi zde jevili až příliš dospěle. Jednali a hlavně hovořili tak moudře a zkušeně. Že by drsný sever vychovával o tolik sociálně inteligentnější jedince?

DOPORUČUJU! Ale pokud stejně jako já zrovna neholdujte vrcholovému sportu, budete se v první polovině trochu nudit.

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *