GEMMA LIVIERO – ZLOMENÍ ANDĚLÉ

Příznivce žánru bude určitě bavit.
Nemá to tu lehkost Světel, která nevidíme, ani unikátní kouzlo Zlodějky knih, ale četla se mi moc dobře.

DĚJ: Zlomení andělé jsou tři hlavní postavy, tři aktéři, kteří poznali druhou světovou válku z různých úhlů a jejichž životy se na krátkou dobu spojily.
Elsi je mladá polská židovka, která žije s matkou a sestrou v lodžském ghettu. S přáteli se pokusí pracovat na lepších podmínkách pro sebe a ostatní, pomáhá uprchnout těm, kteří jsou na tom nejhůř a pouští se do čím dál riskantnějších akcí. Kdyby nebylo mladého lékaře Willema, mohla by dopadnout velmi špatně.
Willem pracuje ve zmíněném ghettu jako lékař. Jeho otec se podílí na výzkumech porodnosti a gynekologii pro německé příslušníky. Téměř proti své vůli se Willem na jeho popud vydá na jakousi exkurzi do tábora v Osvětimi a na vlastní oči tak uvidí, jak takové výzkumy na nedobrovolných pacientech probíhají. Když v těhotenství zemře jeho vlastní žena, něco se v něm zlomí. Rozhodne se, že bude napravovat zlo, kterému jiní slouží jenom ze zvráceného přesvědčení. Práci v sanatoriu, kde jsou árijské děti vychovávány děti pro adoptivní rodiče a děvčata připravována pro program Lebensborn, pojme nenápadně po svém.
Matylda je rumunské děvčátko, které je pro své světlé vlasy a modré oči vybráno právě na takovou převýchovu. Její nic netušící matka jí do Říše vyšle s vědomím, že na studiích prožije válečná léta v lepších podmínkách, než jaké jí může sama poskytnout. Netuší, že podepsala, že se jí dobrovolně vzdává. Než se v Matyldině novém domově objeví laskavý lékař Willem, čeká jí hodně dlouhá, neradostná doba, během které téměř zapomene, kým je a odkud pochází.

DOJMY: Mimo děje toho není moc, co bych vám mohla ke knížce říct. Rychlý, věcný styl popíchne představivost i tomu nejlínějšímu čtenáři. Styl prostý jakýchkoliv symbolů a přirovnání nikoho neurazí, mojí citlivou stránku ale taky nikterak nenadchnul.
Láska je tu buď odjakživa přítomná nebo se vyvine jaksi plánovaně a mimochodem a nečiní tak příběh romantickým. Zvraty jsou očekávatelné, takže nečekejte ani nic dramatického. Taková celkem kvalitní historická četba bez poezie.

Přesto DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *