GILLIAN FLYNN – ZMIZELÁ

A takhle trhriller podle mě vypadat má. Tuhle knížku si rozhodněte vezměte na dovolenou, vyšla už i jako paperback. A film natočený podle ní, je v detailech trochu jiný, ale je taky perfektní!

DĚJ: Nick se jednoho dne vrátí domů a zjistí, že jeho žena Amy zmizela. Všechno napovídá tomu, že byla unesená. Ale nikdo nepožaduje výkupné a Nick se ihned stává hlavním podezřelým. Detektivové jsou neúprosní a brzy veřejnosti neunikne jediná maličkost z jejich ne úplně ideálního manželství. A Nickovi nikdo nefandí. Jenom vy.

Proč nemůžeme pořád zůstat zamilovaní? Proč je život tak krutý, že nás nechá se zbláznit do úplně cizího člověka, který nám pak připadá úplně dokonalý a my jsme přesvědčení, že jsme nikdy nebyli šťastnější, a že s tímhle člověkem to tak bude do skonání věků? Když nás pak nechá vystřílzlivět. Všechny drobnosti se neskutečně zvětší, každá nedokonalost vystoupí na povrch a to, co bylo zajímavé a roztomilé nás najednou nesnesitelně vytáčí. To je pro mě příběh knihy Zmizelá. Všichni toužíme po lásce a jsme jí zrazeni. A pokud si neseme nějaká traumata z dětství nebo mládí, můžeme se k tomu postavit hodně extrémně. Ten, od koho jsme se kdysi nechtěli ani na chvíli odloučit, je teď předmětem naší největší nenávisti. Protože nás podvedl. Není to ten, kdo jsme si mysleli. A co je možná nejhorší, všechno, co nás naplňovalo největší blažeností je pryč, protože ten druhý nás už taky nepovažuje za dokonalé. Je to hnusné a nepsravedlivé. Bolí to a nezbývá, než se s tím smířit. Ale někdo se rozhodne, že toho druhého potrestá.
Knížka má přes 500 stran a vy se budete hrozit, jak rychle to utíká, protože co budete dělat, až jí dočtete? Taková už žádná jiná nebude.
Autorka se s nikým nemazlí. Popisuje život bez filtru. Ne všichni rodiče se hezky zachovají ke svým dětem, aniž by to mysleli zle, ne každý sex je příjemný, většina lidi je naprosto necitlivá. Naše rozhodnutí z doby akutní lásky se jeví jako špatná a ten kontrast mezi tím, co bylo na začátku, a tím, co je ve vtahu teď, je úplně fyzicky bolestivý. Tohle není pohádka na dobrou noc a vlastně vás nepotěší. Ale v její autenticitě je obrovská síla. A možná vám ukáže vaše osobní problémy z trochu jiného úhlu.

DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *