GRIET OP DE BEECK – TO NEJLEPŠÍ, CO MÁME

Ženský pohled na mužskou krizi středního věku?

DOJMY: Lucas je ženatý a s manželkou vychoval její dceru. Ta už se osamostatnila a manželství je už dávno prázdné. Lucas je úspěšný ve svém povolání soudce, ve kterém najednou nevidí žádný smysl. Nahromaděný stres a nespokojenost vyústí jednoho dne v to, že se sebere uprostřed soudního procesu a ocitne se na mostě, ze kterého ročně skočí několik sebevrahů. Po dlouhém přemýšlení z mostu sleze a rozhodne se, že bude podobně ztracené duše zachraňovat. Pronajme si dům s výhledem na most a číhá na případné nešťastníky. V práci si vezme dlouhodobé volno, ale zmatené manželce nedokáže přijatelně vysvětlit, proč to udělal. Pravděpodobnost funguje a dřív či později se na mostě někdo objeví. A začíná filozofická hra. Vykoupíte si vlastní štěstí, když zachráníte někoho jiného? A když se někdo dobrovolně rozhodne život ukončit, je vůbec správné mu v tom bránit? Jenom proto, že se to tak obecně předpokládá?

DOJMY: To bylo tak nepříjemný, tohle dočíst! Námět mě zaujal, recenze hýří superlativy a vůbec všechno napovídalo tomu, že to bude začátek něčeho kvalitnějšího (mají následovat dvě knížky, vyprávějící příběh z pohledu jiných postav). Ale mně ten člověk tak příšerně vadil, že jsem se ošívala, kdykoliv jsem začala číst.
Všichni se někdy ocitneme na dně a potřebujeme odstup, abychom snáz rozklíčovali, kde je problém. To je všechno v pořádku. Že se rozhodne ostatní odvracet od myšlenek na sebevraždu někdo, kdo o ní chvíli uvažoval, bych taky ještě brala ještě přinejmenším jako dobrý nápad. Ale dál už nerozumím vůbec ničemu. Ten otrapa nepůsobí nijak zničeně. Prostě mu jenom vadí manželka a nebaví ho práce. Zalezlý ve starém domě je spokojený. Nevím, co se řešilo celou dobu, když všechno bylo jasné hned. Protože se vynoří dětské trauma, které mu úplnou náhodou připomene chlapeček, který se mu připlete do cesty? V celé knížce není mimo námětu nic, co by vám dalo nějakou otázku, odpověď, zajímavou myšlenku.
Napište podle toho povídku a bude to možná fajn. Jinak to byl zbytečně potištěný papír.

NEDOPORUČUJU!
A jako pozitivní dodatek vám snad bude stačit, že už se, doufám, zase rozečtu a příspěvky budou častěji.
A léto ještě nekončí! Přeju vám příjemný začátek druhé půlky prázdnin.

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *