HAN KANG – VEGETARIÁNKA

Knížka, která získala řadu ocenění. Hm…

DĚJ: Jonghje je typickou ženou jihokorejské střední třídy. Pracuje, stará se o domácnost a víceméně se podvoluje svému manželovi. Ten si jí vzal z pragmatických důvodů. Nebyla ani nejkrásnější, ani nejchytřejší, ani nejzajímavější, vyhovovala mu právě tím, jak byla obyčejná a ničím nevybočuje z řady.
Po jednom ošklivém, krvelačném snu přestane jíst Jonghje maso. Manžel ani její nejbližší rodina to nemíní pochopit a především respektovat. Na jedné rodinné sešlosti jí dokonce otec násilím donutí kus masa sníst. Přede všemi přítomnými vytáhne Jonghje nůž a podřeže si žíly. Zachrání jí bratr její sestry, který okamžitě zareaguje, poskytne jí první pomoc a odveze jí do nemocnice.
V druhé části knihy sledujeme právě jeho vývoj. Toho tragického dne si uvědomí, že je do Jonghje zamilovaný. Ta se po návratu z nemocnice rozvede a začne žít sama. Naděje na změnu narazí znovu na nepochopení okolí a příliš tvrdý vnitřní boj. Který končí třetí částí.

DOJMY: Vegetariánství jako prostředek hledání sebe sama a vymezení se vůči odosobněné společnosti? Proč ne.
První část se dala vydržet jenom proto, že knížku napsala žena. Tak opovržlivé, věcné nazírání na ženy jsem už dlouho neviděla. Proč se někdo žení, když ke svému protějšku nic necítí, když mu vyhovuje vlastně jenom tehdy, když se nijak neprojevuje? Když se mu ani fyzicky nelíbí? Hanba.
Druhou částí příběh rozkvete, a to nejenom květinovými fantaziemi nového hlavního hrdiny. Vidíme úplně jiný pohled na stejnou ženu. Na zajímavou, hloubavou, přitažlivou Jonghje. Je fascinující, jakou sílu má cit dobrého člověka, a jak trapně vedle něj působí sobecký manžel bez charismatu.
Ve třetí části dochází k nepříjemného rozkladu všech postav, který nechci prozrazovat. Ale mám pocit, že bez tolerování jemných odchylek ostatních, se nám nebude žít příjemně v žádném systému. Ti, kdo chtějí obyčejnost bez přemýšlení, rušení, si mají někam zalézt a nezavírat do izolace ty, kteří chtějí žít svobodněji.
Až na druhou část se mi to vlastně vůbec nelíbilo. Čte se překvapivě dobře. Ale nevlídnost, syrovost a sobeckost prosakuje skrz. Ošívám se. A to nesnáším a už to bylo na dlouho naposled, tentokrát doopravdy!

NEDOPORUČUJU. A trochu DOPORUČUJU… S produkty od Odeonu je to hrozný!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *