HEATHER MORRIS – TATÉR Z OSVĚTIMI

Tahle loňská novinka je napasaná na motivy skutečných událostí. Neuvěřitelného příběhu se mohl ujmout lepší spisovatel, ale i tak to není krok vedle.
Zase se jednou těžko ubráním srovnání. Nejlepší prózou o židovské otázce v koncentračních táborech pro mě je Hana. Ačkoliv je to fikce, je autentičtější. Romány nejsou dokumenty, romány jsou umění. Ale pokud tyhle knížky sjíždíte, Tatéra nevynechejte. Má jednu velkou výhodu. Není příliš drsný.

DĚJ: Lale Sokolov byl slovenský žid. Aby chránil svou rodinu, dobrovolně nastoupí do transportu. Sledujeme s ním stoupající strach z toho, co jeho a jemu podobné čeká. Nedůstojná cesta vlakem do Osvětimi. Zabavení veškerých věcí, včetně ošacení. Zima, hlad, přeplněné místnosti.
Březinka byla nejhorší místo, kam se Lale mohl dostat. Ke svému štěstí si ho vyhlídne člověk, který tetuje nově příchozím vězňům čísla. Udělá z Laleho svého pomocníka, a zajistí mu tak daleko lepší podmínky. Vlastní postel, víc jídla, lepší zacházení. Lale se navíc spřátelí s mužem, který jako svobodný člověk v táboře pracuje na stavbě. Díky jeho pomoci získává jídlo pro sebe a další vězně. Na oplátku mu nosí cennosti, které vězni nacházejí při přebírání oblečení, které je zabavováno.
Jednoho dne má tetovat dívku, která ho na první pohled upoutá. Z lásky na první pohled vzniká pouto, které drží oba při vyhlídkách na lepší život. Gita díky jeho pomoci přežije tyfus, Lale v myšlenkách na ní nezradí své nejbližší, vydrží výslech a dál pomáhá lidem ve svém okolí. Blíží se konec války a jejich láska není jenom poblouznění.

DOJMY: Nebylo to špatné čtení. Měla jsem jenom problém popisovaným událostem věřit. Hana je román jak stehno a na přesný popis si nehraje. Přesto bylo všechno popsané do takových detailů, že nebylo pochyb, že se věci mohly udát přesně tak. V Tatérovi všechno vypadá jako nepohodlná, ale přesto docela pohodička. Buď se nepovedl překlad, nebo autorka nedokázala v nadšení, že mluvila s člověkem, který přežil Osvětim, vložit do příběhu trochu napětí. Nebo strachu. Nebo tísně. Takhle to vypadalo jako trochu nepovedený tábor pro dospělé, kde nebylo moc jídla a lenost se trestala bitím. Románky se sice netrpěly, ale nějaká ta skulinka se vždycky našla.
Ale nebudu negativní a nikdy bych si nedovolila to, čeho jsou lidé jsou schopní, zlehčovat. Jsem ten poslední, kdo je s tím vyrovnaný. Takže asi takhle. Berme to tak, že tahle knížka se nám snažila ukázat těch pár výjimek, které tenkrát měly štěstí. Kdo chce do detailu vědět, co se taky někomu mohlo v Březince stát, ať si přečte Historii koncentračních táborů. Tenhle příběh je jiný. Tohle je příběh o lásce. O laskavém člověku, ke kterému byl osud milosrdnější. Nepotřebujeme občas šťastné konce? Určitě. Tenkrát i teď.

DOPORUČUJU!

Sdílení

Jedna odpověď na “HEATHER MORRIS – TATÉR Z OSVĚTIMI”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *