JAROSLAV KONÁŠ – DOMINIKA

Hudební publicista, tatínek Hudebních masakrů a velký knihomol se pustil do psaní.

Je velmi těžké číst, natož hodnotit dílo někoho, koho znáte osobně a koho máte rádi. Takže jenom stručně!

DĚJ: Třicetiletý hudební redaktor Vojtěch pozná během svých všedních dní tajemnou dívku Dominiku. Prožije s ní zvláštní týden, během kterého mu Dominika, která působí jako pro něj stvořená, ukáže mnoho zajímavých míst a seznámí ho se zvláštními lidmi. Zejména muž, u kterého Dominika bydlí, nepatří k těm, které by Vojtěch potkával každý den. Bohatého, inteligentního majitele monumentálního sídla v centru Prahy Vojtěch zaujme a má zájem na tom, aby ho mohl představit lidem, kteří by mu mohli pomoct přivést na svět knihu. Vojtěch pod jeho vlivem začne psát. U toho všeho je kdesi na pozadí Dominika, mající a nemající o Vojtěcha zájem. Vojtěchovi se začnou dít zvláštní, někdy až děsivé věci. Zažívá situace, které se mu jeví tak podivné, že neví, zda jsou vůbec reálné. Zážitky, které ho k smrti vyděsí, ale i takové, které ho navždy velmi obohatí.

DOJMY: Je to vážně obtížné. Cítím podobnost hlavního hrdiny s autorem jenom proto, že mě jako člověk zajímá, nebo je nakonec každá kniha tak trochu autobiografická?
Velkou záludností je pro mě žánr. Na fantasy mi příběh nepřipadal zrovna jako přehlídka bujaré fantazie. Romantická novela s prvky fantasy? Milostnému vztahu je v knížce věnováno málo emocí, takže taky ne. Knížka vzdávající hold krásné Praze a jejím magickým zákoutím? Částečně.
Pro mě je to hlavně takový střípek ze života vnímavého mladého člověka dnešní doby. Radost ze svobody, práce a zálib. A navíc to není román a v novele si ještě lze ze čtenáře trochu vystřelit.
Některé jednotlivé úseky jsou dokonalé (bloudění v domě, podzemní hospoda, noční karneval). Celek je trochu necelistvý, takže jako povídky by se některé výjevy líbily asi víc. Ale i tak mám teď v knihovně kousek inteligence a smyslu pro humor někoho, kdo nestojí v davu.

Jarda stvořil vlastní, malý, bohatý svět. Svět, ve kterém nejsou třeba některé věci dovysvětlovat. Přiblížil mi svět mužů, pro které spřízněnost znamená víc než přitažlivost, kde se pohodlí a seberealizace nemusí nutně nechat polapit do něžného sevření probouzející se lásky. Není mi to vlastní a příliš tomu nerozumím. Ale proto knížky nečtu.

DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *