JEAN E. PENDZIWOL – DCERY STRÁŽCE MAJÁKU

Příjemné, čtivé, poutavé.
Tajemnost příběhu a umístění vytahují tenhle román z průměru.

DĚJ: Zase ty dvě roviny, současnost a vracení se do minulosti. Nu, co se dá dělat, začínám si zvykat.
Morgan je nezletilá dívka, která po smrti rodičů žije u různých pěstounů. Její přítel není zrovna morální vzor a zatáhne jí do akce, která Morgan přinese několik hodin přidělených nucených prací. Dostane se tak do domova pro seniory, kam by se jinak podívala jen těžko. Tady naváže vztah s Elizabeth, která jí požádá o pomoc se čtením deníků, které zůstaly ve ztroskotané lodi, na které zemřel její otec. Deníky psal on. Elizabeth je už téměř slepá a sama by se tajemství, které zápisky ukrývají, nikdy nedozvěděla. Morgan začíná číst a všichni se dozvídáme okolnosti, které mladého muže s mladou manželkou přivedly na maják u kanadského Hořejšího jezera. Elizabeth dychtivě naslouchá, jak otec během nezvyklé práce přihlíží napřed narození jejích dvou starších bratrů a pak jí samotné. Když se po pár minutách narodila její sestra, začne být posluchačka nervózní. Otcův popis její sestry vůbec neodpovídá jejím vzpomínkám. Její dvojče bylo zvláštní dítě na první pohled, rozhodně to nebylo bystré a živé děvčátko, jak na dalších stranách její otec láskyplně vypráví. Tady se čtení deníků na chvíli přeruší. Jeden deník chybí a prázdné místo vyplní sama Elizabeth vyprávěním svých vzpomínek. Na pracovitou, ale nepříliš vřelou maminku, na silné pouto ke své sestře, na první lásku a na nejtěžší rozhodnutí, které musela učinit. Deníky a vyprávění se protnou a odhalení velkého tajemství je na dohled.

DOJMY: Neurazí, nepohorší, celkem vzato zaujme. Práce strážce majáku není až tak nezáživná a osamělá, jak by se mohlo zdát, život v drsné přírodě nemusí být až tak těžký a truchlivý. Rodinná sounáležitost překonávající nepřízeň osudu s válkou na pozadí působí věrohodně. Je mi líto jenom toho přeskakování v čase, ale nebudu to už rozebírat. Chápu propojení, které mělo vzniknout, takže mě to tentokrát ani tolik nerozčilovalo.
Nejspíš nebudete z knížky v žádném smyslu úplně vyřízení. Ani sentimentálně naladění. Možná jenom tak zvláštně ukolébaní chladnými vlnami s majákem na pozadí.

DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *