JERZY KOSINSKI – NABARVENÉ PTÁČE

Na film nejdu.

DĚJ: Šestiletý polský židovský chlapec se snaží přežít druhou světovou válku. Rodiče ho v přesvědčení, že to bude pro něj bezpečnější, pošlou ke vzdáleným příbuzným na venkov. Jeho opatrovníci se z nejrůznějších důvodů mění. Někdo zemře, někdo se k němu chová tak příšerným způsobem, že raději sám uteče, někdo ho raději pošle jinam. Na konci války se z nemocnice dostane k rudoarmějcům a poprvé od odchodu od rodiny pozná lidské zacházení.

DOJMY: Kniha byla záměrně napsaná v angličtině, aby se autor oprostil od emotivních popisů, které dovoluje v dokonalé formě jenom mateřština. Stručně tak popisuje vlastní zážitky, které do nás i přes strohou popisnost vypalují výjevy, které už nedostaneme z hlavy.
Bití, řezání, pálení, obcování se zvířaty, kastrování, stahování z kůže, znásilňování, zesměšňování, zabíjení nevinných žen, mužů a dětí, fyzická a duševní bolest, kvůli které malé dítě přijde o hlas.
Válka probouzí to nejhorší i v těch nejobyčejnějších lidech. Rozhlédněme se kolem. Stačilo by trochu povolit a budeme toho za chvíli svědky.
Říká vám právě teď člověk, pro kterého je přitom největší hodnotou svoboda.
Nalezl jí autor až v dobrovolném odchodu ze života?

Má smysl na téma takhle čistě popisné knížky natáčet film? Žádná scéna nebude přesná.
Nejsem z toho pohoršená, znechucená, zmatená. Jenom nekonečně, strašlivě smutná.

Kdo chce vědět, jestli knížku doporučím nebo ne, napíšu mu o ní ještě čtyři slova.
Krutost, surovost, bolest, život.
A jsme tam, kde jsme byli…

Příště už bude veselo, slibuju. Krásné pozdní léto, milí čtenáři!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *