JODI PICOULT – VYPRAVĚČKA

Další knížka, o které jsem toho hodně slyšela. A kterou ráda doporučím dál.
Pokud vás válečné téma ještě baví, máme tady po Haně, Zlodějce knih, Tatérovi, Mischling a Zlomených andělech ještě pár povedených kousků. Ale po Vypravěčce si dávám chvíli pauzu!

DĚJ: Sage je současná mladá Američanka s židovskými předky. Pracuje v noci v pekárně, kde se ukrývá před okolím, které jí připomíná výraznou jizvu na tváři a možná se schovává taky tak trochu před sebou. Má vztah se ženatým mužem a jinak je velmi osamělá, ačkoliv se tváří, že jí samotářský život vyhovuje. Na terapii se seznámí se starým mužem Josefem, se kterým naváže osobní vztah, protože i přes věkový rozdíl mají mnoho společného. Jakmile ho Sage začne považovat za svého přítele, poprosí jí Josef, aby mu pomohla zemřít. Svěří se jí, že ho tolik tíží svědomí, že už nechce žít dál. Za války zabil v koncentračních táborech mnoho lidí, a i když se pak snažil žít příkladným životem, minulost ho pořád pronásleduje. Zděšená Sage se okamžitě spojí s organizací vyšetřující válečné zločiny a podle instrukcí, které dostane, se z Josefa snaží dostat co nejvíce podrobností, aby mohl být usvědčen a potrestán. Pod záminkou, že mu nemůže pomoct s jeho sebevraždou, dokud nebude vědět, co přesně udělal, se dozvídá, jak se dostal až ke střílení a odklízení těl nevinných lidí. Poprvé v životě také Sage osloví svojí babičku, která jako mladá polská židovka přežila stěhování do ghetta a následné uvěznění v koncentračním táboře v Osvětimi. Babička jí po dlouhém zdráhání vyhoví a předestírá nám jeden z tisíců příšerných příběhů druhé světové války. Jenomže tentokrát je tady někdo, kdo může ty nejhorší zločiny pomstít. Jaká je cena života na svobodě, ale s tíhou svědomí? Dají se hříchy smazat skutečným odpuštěním? A jaký jiný než obrovský, je význam poselství těch, kteří přežili?

DOJMY: Přiznejme si, že začátek není zrovna strhující. Sage je protivně divná. Detaily k ruční výrobě pečiva taky baví jenom chvíli. Fantasy příběh, který psala babička jako mladá, a který se knížkou proplétá, je trochu přepísknutý a ruší. Ale jakmile se dostaneme do bodu „můj soused je nacista“, konečně se odpíchneme. Z cílevědomého chlapce, který byl vychovaný tak, aby bránil svou vlast a národnost, se stal otupělý zabiják. Jsme zmatení. Nebyl vlastně od začátku on ta oběť? A jak by se z takového člověka pak stal citlivý člověk, kterého měli všichni rádi? Tahle část v příběhu chybí, ale možná to byl záměr.
A pak tu máme osvětimskou část, která skromně vyzdvihuje celé dílo nad oceán průměrnosti. Autorka dokonale vystihla tón vypravěče něčeho dávno prožitého, něčeho, co ještě dnes zraňuje a nedává smysl. Vlivem paměti, která je zrádná, se nenápadně dostáváme z obyčejného dospívání normálního děvčete do vzduchoprázdna. Odtud je to do středu pekla jenom na jedno zamrkání. A z oběti je zase kat.
Je na někom, aby vinil a trestal? Nebo je nám při tom všem, co musíme vytrpět, dovoleno jenom odpouštět? Tak na to vám neodpovím. Ale knížku vám
DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *