JOSEF PÁNEK – LÁSKA V DOBĚ GLOBÁLNÍCH KLIMATICKÝCH ZMĚN

Magnesia Litera 2018 v kategorii próza. Mno…
Tohle dílo vyfouklo Petře Soukupové první cenu. A já se teda nemůžu přestat divit!
Téma rasismu, srovnávání životní úrovně, osamělosti v přebytku, to jsou témata, která mě automaticky zaujmou. Ale tohle se teda nepovedlo. Zlatý Jezero! To mělo alespoň děj.

DĚJ: Český vědec přijel do indického města Bangladore na konferenci. Potká zde místní dívku a vyfotí si jí. Ona ho donutí fotku smazat a jejich cesty se rozejdou. Nemůže jí dostat z hlavy a hledá jí. Pak jí potká právě na konferenci a celkem snadno se s ní sblíží. Jeho motivace pro vztah se zdá být sexuální, její motivací je touha dostat se z Indie. Intimní kontakt je však překvapivě intenzivní. Oba aktéři se po něm sobě začnou svěřovat s osobními zážitky a názory (což je mimochodem jediná část knihy, kdy jsem se po každé přečtené stránce neošívala ošklivou představou, že mi jich ještě mnoho zbývá), stráví spolu nějaký čas a pak je konec, který neprozradím, ale žádný terno to teda není.

Možná jsem upjatá. Možná nedokážu poznat umění. Ale na tomhle počinu se mi nelíbilo nic. Z námětů, které mě zaujaly, zbyde jenom příslib, nedozvíme se nic, co jsme dřív nevěděli. Indická města jsou přeplněná, špinavá, dusivá, většina lidí dělá otrockou práci, ke vzdělání se dostane jenom pár vyvolených, ženy jsou běžně zneužívány. Laciným kontrastem nám má být konferenční prostředí, simulující evropský blahobyt. Ano, je to hrozné. Jak je tedy možné, že to v takové citlivce, jako jsem já, vzbudilo jenom nevoli a neutuchávající touhu knížku vyhodit z okna? Protože jsem nikomu nevěřila ani slovo!
Jistě, láska může vykvést kdekoliv a v nehostinném prostředí, kde se zpovykaný Evropan cítí vykořeněný, ještě líp. Ale dozvěděli jsme se v těch neustále se opakujících frázích, někdy i celých větách, něco jiného? Žijeme si, ani nevíme jak, a není špatné si to občas připomenout. Ale vulgární styl, který není ani vtipný, ani autentický, nikoho o ničem nepřesvědčí. A pitomý, nesympatický vypravěč s nulovým charisma už vůbec ne.
Snažím se knížky dočítat, tahle byla navíc obsahově malá. Nakonec jsem jí zdolala, ale bylo to teda utrpení.

NEDOPORUČUJU!
Pozitivní tečka na závěr – ta obálka je krásná. Ale za tu se ta cena jistě neudílela. Asi jsem primitiv. Ale celý to prostě nechápu!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *