JULIAN BARNES – NEŽ POTKALA MĚ

Krátký román o retrospektivní žárlivosti. Taky jste někdy nesnesli pomyšlení na partnerovu minulost? Tak pozor, může se to těžce vymknout z ruky…
Třicet let stará knížka známého autora u nás vychází poprvé. Jsem zvyklá, že knížky nakladatelství Odeon se čtou trochu obtížněji a tohle byl přesně ten případ. Ač je to tenká knížka, je dost těžko stravitelná.

DĚJ: Graham se podruhé oženil. S první ženou žil mnoho let, má s ní dospívající dceru a než potkal Ann, nikdy jí nebyl nevěrný. Ale Ann ho zaujala natolik, že jí proti svému zvyku pozval na oběd, začal si s ní milostný poměr, zamiloval se do ní a pocítil, jak prázdný vlastně jeho život byl. S Ann cítí, že žije, neobývá jenom svou tělesnou schránku. Po krátkém úvodu, který nás uvedl do nového manželství, se rozvíjí vlastní příběh. Graham po shlédnutí filmu, ve kterém hrála Ann milostnou scénu se svým skutečným bývalým milencem, začne žárlit. Začne žárlit na její minulost. Zpočátku to působí jako přirozená reakce, nikomu asi není příjemná představa někoho, koho milujeme, v náručí někoho jiného. Ale Graham se žárlivostí nechává zcela pohltit a ničí tím sebe i Ann a jejich láskyplný vztah. Slídí v jejích osobních věcech a vyhledává stopy po předchozích vztazích. Když je najde, nepřichází ani úleva, ani vysvětlení, proč to vlastně dělal. Vyptává se Ann na nejrůznější detaily o jejích bývalých milencích, na to, co spolu dělali, kde všude byli, o čem se bavili, otázky neberou konce. S odpovědmi nikdy není spokojený. Oba po takových debatách bývají smutní a vyčerpaní.
Není divu, že mu Ann tají, že je jejich společný známý jejím bývalým milencem. Ten se situací ale celkem baví a nešikovně se do zamotaného klubka obviňování a sebelitování připlete. Graham se propadá do čím dál většího koloběhu nesmyslných myšlenek, až není schopný reálně myslet. Pro úlevu zajde opravdu daleko.

DOJMY: Žárlivost ve své ohavné podobě je tady popsaná opravdu dokonale. Jedna představa vyvolává druhou a za chvíli se dusíme bezmocí. Je to normální, ale musí se to odvracet, jinak nás to zničí. Nebo k velké lásce velká žárlivost patří a musíme si jí odžít? Grahama velká láska nijak zvlášť nezaskočila. Působil dojmem, že to tak všechno má být, že splnil, co měl, a teď bude skutečně šťastný. Možná, že ho ten údiv, že měl takové štěstí, dohnal až po nějaké době. Miluje krásnou, úžasnou ženu, která ho také miluje a chce s ním žít. Je tohle vůbec možné? V čem je ten zádrhel? Tak se zamyslíme… A to je ta fatální chyba. Musíme žít tak trochu v iluzi a o některé věci nesmíme jevit zájem. Nikdo není úplně bez chybičky. V tomhle případě je to Annin předchozí sexuální život. Bylo by to dokonalé. Ale Graham v ničem nebude první. Ta zrada! Sami se někdy topíme v beznaději toho, že na nás náš partner nepočkal, že nezachoval svojí nevinnost pro svojí pravou lásku. Je to asi trochu dětinské. A tahle knížka taková byla celá, značně dětinská. A maskovala to složitým, špatně čitelným výstupem.

DOPORUČUJU A NEDOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *