KARL OLSBERG – CHLAPEC V BÍLÉ MÍSTNOSTI

Psychologický sci-fi young adult thriller. Ano, tohle všechno.

DĚJ: Manuel se probudil v úplně prázdné bílé místnosti bez dveří a oken. Ze smyslů mu zbyl jenom zrak a sluch, jeho hlas zní jako počítačová simulace. Je vyděšený a vůbec nic si nepamatuje. Promlouvá k prázdnému prostoru a konečně se mu ozve hlas. Je to hlas počítače Alice. Alice mu nic nedokáže vysvětlit, ale dobře položenými otázkami z ní Manuel dostane, že se nachází ve virtuální realitě. Stěny místnosti jsou dotykové monitory, jeho tělo není fyzické. Všechno to vypadá jako děsivý experiment. Protože má téměř neomezený přístup na internet, začíná pátrat po tom, kým by mohl být, a co se mohlo stát. Pomocí internetového vyhledávače a sociálních sítí kontaktuje toho, kdo za vším stojí. Ten mu vysvětlí, kde je jeho skutečné tělo a že to, co prožívá, je ta nejlepší verze, jaká je v tuhle chvíli možná. Ale Manuel je chytrý a v jeho paměti se objeví pár záblesků, které pomůžou zjistit, jak se věci opravdu mají.

DOJMY: Skvělý začátek – tajemný, napínavý, originální. Pak se to trochu pokazí, protože se začneme pohybovat ve světě, který mě pramálo zajímá. Probudit se bez paměti a vlastního těla v prázdné místnosti je jistě stresující, ale představa, že zbytek života prožiju ve virtuálním světě Pána Prstenů, je pro mě přímo smrtelná. Naštěstí má náš hlavní hrdina podobné pocity, takže mu jeho virtuální stvořitel ve snaze o rozptýlení a odvedení pozornosti od skutečnosti vymyslí i jiný program. Pořád se budeme motat kolem klučičích témat, ale pár nápadů mě obveselilo.
Knížka je to inteligentní a současná, ale zase čistě jen pro mladou generaci. A to hlavně pro kluky. Poselství je nenucené, technika zvládnutá, styl je profesionální a čtivý.
A co tím tedy prosvítá? Umělá inteligence může být nebezpečná a je snadno zneužitelná, skutečné vztahy a reálný život nelze nahradit jakkoliv dokonalou imaginární realitou. Autentické polibky a objetí vám žádný počítač věrohodně nenasimuluje. Včetně bolesti, která opravdový život provází.
Je to povedené a filmové zpracování by se mohlo povést.
Ale těším se na chystanou holčičí verzi.

DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *