KATHLEEN GLASGOW – DÍVKA NA KUSY

Všude je zmiňováno, že jde o velmi důležitou knihu. Souhlasím.
Po letech se mi dostala do ruky knížka pro mládež. A v té kategorii si určitě zaslouží pozornost. Škoda, že v době, kdy jsem dospívala, představovaly dnešní YOUNG ADULT KATEGORII v podstatě jenom dívčí románky. V tomhle věku je důležité mít se s kým ztotožnit a to jde skrz hlavní hrdiny, pokud jsou to vrstevníci, úplně úžasně. Sama jsem si připomněla, jak je ta hranice mezi dětstvím a dospělostí bolestivá.

DĚJ: Charlotte je v psychiatrické léčebně pro mladistvé, kam byla převezena po ošetření hlubokých řezných ran po těle, které si sama opakovaně způsobovala. Po dlouhé době se cítí dobře, protože má co jíst, kde spát a je jí teplo. Postupně se dozvídáme, že už poměrně dlouho žila s přáteli víceméně na ulici a na živobytí si vydělávala opravdu ošklivými způsoby. Léčebna tak vypadá jako ráj na zemi. Trvá jí dlouho, než se rozmluví a dokáže vyjít s ostatními pacientkami, ale to příjemné převažuje. Ozve se jí její blízký kamarád Mike, ke kterému cítí víc, než si je ochotná si připustit. Je to vlastně jediný člověk, který jí zbyl. Postrádá svojí kamarádku Ellis, svého tatínka, který už nežije a lásku své maminky. Má nepřehlédnutelné jizvy po celém těle a cítí se jako úplná nula. Moc toho v životě nemá a bojí se toho, co přijde, až bude muset léčebnu opustit. Když ten den přijde, maminka jí oznámí, že u ní být nemůže ani tentokrát. Charlie se kupodivu rychle vzpamatuje a pomocí Mika si najde bydlení a práci daleko od všeho, co by jí připomínalo minulost. I z Mikova zasnoubení s krásnou dívkou se rychle oklepe a brzy se zamiluje do Rileyho, se kterým pracuje v restauraci. Riley je alkoholik, jejich milostný vztah však přesto zpočátku přináší Charlie štěstí. Přijde však velká rána a Charlie pochopí, že její cesta k úplnému uzdravení bude ještě velmi dlouhá.

Dospívání je těžké. Jsme ještě děti nebo už dospělí? Vypadáme jako něco mezi tím a pocity jsou střídavé. Do toho první lásky. První selhání. Jak to musí být těžké pro někoho, kdo navíc nemá zázemí a někoho, kdo by se o něj postaral?
Charlie to hodně dlouho nezvládá a pak se kupodivu rychle postaví na nohy. To je moment, který mě jako první dost zarazil. Charlie se z úplné trosky ze dne na den sebere natolik, že je schopná chodit do práce a najít si bydlení. Najednou je schopná si ani jednou neublížit. To mi přišlo trochu nevěrohodné. Pak mě dost překvapil urychlený závěr, kdy se toho na pár stránkách stane příliš mnoho. Zůstal ve mně trochu zmatený pocit a dojem, že autorka potřebovala napsat šťastný a povzbudivý konec, ale už jí na to nestačily síly.
Přesto jsem za tuhle knížku šťastná. Připomněla mi, kolik laskavosti a ohleduplnosti je potřeba dávat dětem a mladým lidem. To, co se stane v mladém věku, nás poznamenává na celý život.

DOPORUČUJU!
Hlavně dospívajícím, ale třeba i těm, kteří si rádi poplakají u něčeho jednoduše napsaného.

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *