LARS KEPLER – PLAYGROUND

Moje první seznámení s Larsem Keplerem nedopadlo nejlíp…
Co se děje v krátkém okamžiku klinické smrti? Jestli to, co je příběhem téhle knížky, tak to radši nechtějte vědět, není to nic hezkého.

DĚJ: Jasmin je poručice švédské armády. Během bojů v Kosovu byla zraněna a na chvíli jí přestalo bít srdce. Lékaři jí zachrání a ona vypráví, co se jí během těch necelých dvou minut klinické smrti zdálo. Ocitla se v přístavním městě, které je jakousi přestupní stanicí mezi životem a smrtí. Každý se zde snaží vyhnout definitivní smrti. Jména těch, kteří budou vráceni zpět do života, se denně vyvěšují na veřejném místě. Každý o to stojí, a chce jít na loď, kterou odpluje zpátky. Ale ani těch pár vyvolených, kterým byl ještě dán nějaký čas ve skutečném životě, si návratem nemůžou být jistí. Přístavní město je jedna velká byrokratická veteš a životy jsou tady to nejcennější zboží. Denně se na velkém hřišti pořádají zápasy o život a o smrt.
Jasmin tedy přežila, chvíli si kvůli svým vyprávěním o posmrtném životě pobyla v blázinci a narodil se jí syn. O pár let později se jí stane těžká automobilová nehoda. Ona přežije bez vážnějších zranění, ale její syn potřebuje podstoupit náročnou operaci, během níž mu lékaři musí na chvíli zastavit srdce a pak se ho mají pokusit oživit. Jasmin si s hrůzou uvědomí, že dítě nemůže v přístavním městě přežít. Jedinou možnost vidí v tom, že se tam vydá s ním a spolu s ním se také vrátí. Tušíte správně, chce si ve stejný okamžik nechat zastavit srdce. Co čeká Jasmin a jejího syna v nespravedlivém, krutém městě a na jeho hřišti? A může na takovém místě vykvést láska? Všechno se dozvíte, ale půjde vám z toho hlava kolem.

Nevlídná atmosféra mě obklopila od první stránky. Je to samozřejmě lepší, než kdyby tam nebyla žádná. Ale válečnou zónu vystřídá život mladé vojákyně ve švédském velkoměstě a atmosféra není o nic lepší. A pak to přístavní město. Děs a hrůza. Špína, ohavní lidé. Děj se celkem dobře rozběhne a je už konečně znát, kam se bude ubírat a jaká je vlastně pointa. Ale napětí je tu obtěžující, protivně lepkavé. A je tu čím dál nesympatičtější hlavní hrdinka. Popravdě ani nechápu, jak se do ní mohl někdo zakoukat. Ale jdeme dál. Jasmin pro záchranu svého syna ohrozí mnoho dalších lidí a čím dál všichni postupují, tím větší nebezpečí všem hrozí. Skončí masakrem na hřišti. A vy si oddychnete, že to máme všichni za sebou.

NEDOPORUČUJU!
Ale tradičně něco pozitivního. Krásná obálka, díky které budete brát knížku do ruky častěji, než kdybyste byli motivovaní jenom touhou číst. A vlastně i ten nápad. Je to takové klasické sci-fi z blízké budoucnosti varující před možnými následky našeho sobectví posazené do snu. Ale nebylo tohle už v Počátku? Bylo.

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *