LENKA LANCZOVÁ – TĚŽKÁ NOC

Tentokrát si dala Lenka Lanczová na čas a na její novou knížku si musely čtenářky pět let počkat. Vyplatilo se čekání?

Knížky od Lanczové mě provázely celým dospíváním. Půjčovaly jsme si je v knihovně a mezi sebou, občas nějakou dostaly od babiček. Protože přicházela skoro každý rok s novou a začala se věnovat i starším hrdinkám, vracela jsem se k ní párkrát i v dospělosti. Není to nic k chlubení, ale taky nic, za co bych se měla stydět. Čím dál častěji se dozvídám, že nás takových bylo mnoho.
Co je tak přitažlivého zrovna na těchto románcích se směšnými kolážemi na obálkách, když jich tolik podobných začaly v devadesátých letech vycházet mraky?
Za prvé je to úžasná čtivost, která vás i přes četné trapné pasáže nenechá knížku odložit.
Pak odvaha popsat milostné vztahy do nejmenších detailů. Ano, hlavní hrdinky skutečně prožívají sex.
A nakonec mě vždycky potěšila aktuálnost příběhu. Autorka sleduje všechny trendy v oblékání, trávení volného času, chování a toho, co se mládeži asi tak honí hlavou. Je v blízkém kontaktu se svými čtenáři a je to znát.
Není to zrovna hodnotná četba, ačkoliv se snaží poukazovat na vážná témata jako je anorexie, pohlavní nemoci, nechtěné těhotenství, závislosti, problémy v rodinách. Ale pobízí děvčata k tomu, aby byla sama sebou, vážila si sebe a ostatních a chovala se zodpovědně.
Pokud se do nich úplně neponoříte a nebudete čekat, že vás hned na prvním táboře/diskotéce/lyžovačce potká osudová láska, rozhodně vám neublíží.
Nejradši mám tyhle: Počkej na mě, Radko, Kapky rosy, Střípky mých lásek, Šeptej do ticha, Sólo pro Kristýnu.
Názvy se mezi sebou pletou a možná i kvůli nim jsme obálky schovávaly do novin…
A teď jdeme na tu novinku!

LENKA LANCZOVÁ – TĚŽKÁ NOC

DĚJ: Erice je 33l et, pracuje jako obchodní vedoucí ve stavební firmě a žije sama v bytě po babičce. Po pěti letech se s ní rozešel přítel kvůli mladší, hezčí, od pohledu hloupější holce. Nejlepší kamarádka se s manželem stěhuje do Států a Erice zbývá pár kamarádek a skličující úvahy o životě. Na třídním srazu a následném tahu se sice seznámí s přitažlivým Maxem, ale ten už se neozve. Po dalším večírku, kam jí vezme lehkovážná kamarádka Johana, sice prožije úžasnou noc s Leošem, ale když pak od něj obdrží dva tisíce korun, neví, jestli se má smát, nebo plakat.
Po měsíci jí ale rovnou v práci vyhledá Max a všechno je najednou jinak. Dny, kdy Max nejezdí s kamionem, tráví spolu a všechno nasvědčuje tomu, že to nebude jenom krátká aférka.
Ale Maxova pověst nezní úplně dobře a s jeho rodiči bude mít Erika od začátku potíže.
Bude to osudový vztah nebo ne?

DOJMY: Moje pocity jsou poněkud rozporuplné. Autorčin specifický styl mě potěšil a navodil mi příjemnou nostalgickou náladu. Hlavní hrdinka mého věku, která nemá rodinu, je zase nosné téma.
Ale ty vedlejší postavy! Jak podle odrbané šablony. Kamarádka zlatokopka, kamarádka mamina, kamarádka flundra, otravná tchýně, závistivá kolegyně a tak dále a tak dále. Jako kdyby na ně už nebyl při psaní čas.
Pár nápadů vtipných. Pár nápadů křečovitých. Závěr milý.
Prostě normální Lanczová.

Pamětnicím DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *