LUDVÍK NĚMEC – ŽENA V ZÁVORCE

Skeptický román psaný formou prolínání reality a fikce.
Velmi věrný obraz současné společnosti mě trápil poměrně velkou nepřehledností.

DĚJ: Sledujeme dvě roviny vyprávění. V jedné se seznamujeme se spisovatelkou Barborou, která trpí velmi vzácným Korsakovým syndromem, jehož název by se dal přeložit jako „bájné“ lhaní. Za minulého režimu neměla šanci se prosadit, psaní se ale věnuje neustále. Její nadání můžete posoudit v úryvcích i celých povídkách, které její vyprávění doplňují.
Zároveň sledujeme příběh jejího syna Marka, který vyřizuje pozůstalost po svém otci. Seznámí se s notářkou Vandou, kterou je od začátku přitahován. Jejich rodící se vztah je ironicky provázán s Barborou, protože Vandin manžel je jejím prozaickým dílem zcela okouzlený.
Díky stylu psaní, ve kterém se střídá pomatené vymýšlení si a cynická realita, nebudete brzy vědět, co se vlastně děje. Sám Marek si není jistý, zda se některé věci v jeho životě staly, nebo je vyplodila matčina obrovská, ale bohužel také nemocná fantazie. Jak se pak mají orientovat ti, kteří jí teprve poznávají?

DOJMY: Přiznejme dílu, že není uspěchané a necílí na povrchní rychlou přežvýkatelnost. Tohle není knížka, která snadno projde několika rukama vašich známých, kteří vám jí vrátí se slovy „hezký“. Na téhle knížce není mnoho hezkého. Je sice nezastrašená, nezakomplexovaná, ale je také velmi jízlivá a téměř urážlivá.
Všichni zúčastnění na mě dělali zpočátku dojem špinavých, primitivních tvorů, kteří buď posluhují nebo konzumují. Jak ale děj plyne a vrstvy se odkrývají, ukazuje se nám sice hrubý, ale přeci jen patrný obrys celé podstaty.
Střet současných produktivních generací jako kdyby nabízel jenom dvě řešení. Buď se tzv. uplatnit, využívat současných možností a leckdy za hranou vlastního přesvědčení dosáhnout svých potřeb, nebo se vůči kapitalistickému prožívání světa vymezit a ustrnout někde na začátku dospělosti.
Já věřím, že existuje ještě jiná možnost, resp. stovky jiných možností a je jenom na nás, jakou cestou se vydáme. A věřím a doufám, že takhle uvažoval i autor.

 

DOPORUČUJU, ale u opakujících se vulgárních výrazů protáčím oči v sloup. Budu sama před sebou předstírat, že v tak jinak dokonale napsaném množství textu mají svůj význam…

Sdílení

2 odpovědi na “LUDVÍK NĚMEC – ŽENA V ZÁVORCE”

  1. Ahoj,
    líbí se mi Tvoje recenze, tedy to, že je píšeš tak, jak to cítíš a nenecháš se ovlivňovat reklamou a názory jiných.
    Zdraví
    Honza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *