MARGARET ATWOOD – ALIAS GRACE

Příběh služebnice mě spíš rozhodil, ale měla jsem náladu na objemné čtení a tímto dávám autorce svůj souhlas!
Po lednové krizi už jsem zase rozečtená, takže knížky na „jeden večer“ pro mě teď nejsou zrovna vhodné. A ačkoliv nejsem největší fanoušek historické četby, zvláštní způsob podání příběhu podle skutečné události mě moc bavil.

DĚJ: Prostřednictvím dopisů, zápisků z vyšetřování, dobových básní a vyprávěním hlavní hrdinky svému lékaři se nám zprostředkovává téměř detektivní příběh z první poloviny 19. století. Grace Marks se narodila v Irsku a kvůli nedostatku práce se celá její rodina přeplavila do Kanady. Matka při náročné cestě zemřela a podivínský otec není schopný se o děti řádně postarat. Grace tedy už jako docela malé děvče začne pracovat jako služebná. První, celkem slušnou práci opustí poté, co její jediná kamarádka Mary zemře vlivem špatně provedeného potratu. Na Grace to hodí špatné světlo a ona sama už nechce být v domě, který jí Mary neustále připomíná. Dostane i tak dobré doporučení a po několika více i méně úspěšných místech se dostane do domu pana Kinneara. Znamená to pro ní velkou změnu, na venkově se necítí moc dobře a hospodyně Nancy, která jí práci nabídla a byla k ní zpočátku milá, se začne chovat podivně. Sluha James na ní doráží a když dostane od Nancy výpověď pro neplnění svých povinností, rozhodne se jí pomstít. Do svého plánu chce zatáhnout i Grace a ta je najednou, ani neví jak, zapletená do vraždy dvou lidí. James je popraven, ale Grace, která si na podrobnosti nevzpomíná, je nějakou dobu v ústavu pro choromyslné a pak ve vězení. Ani po letech nedá otevřený konec mnoha lidem spát a případ se znovu otevře. Mladý psychiatr Simon Jordan má za úkol Grace trpělivě vyslechnout a dopátrat se toho, zda vraždám napomáhala nebo je zcela nevinná.

DOJMY: Jakmile se dokodrcáte ke Grace a jejím rozhovorům s mladým lékařem, máte vyhráno. Její prostý, ale velmi popisný způsob vyprávění vás vtáhne a čeká vás příjemné čtení. Obyčejná, chytrá dívka vás přesvědčí, že vždycky byli lidé, kteří se neštítili obyčejného života a navzdory nepříznivým podmínkám se o sebe dokázali postarat a v případě potřeby se postavit na zadní. Grace ví, že jí nic neuteče a kdyby nepotkala jednoho blbce, prožila by patrně hezký život. Takhle si na něj musela docela dlouho počkat.
Některé pasáže se zbytečně vlečou, ale i tak DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *