MARKUS ZUSAK – CLAYŮV MOST

Kdy se stal z autora jedné z nejoblíbenějších knih současnosti uspávač hadů?
Nemám ho moc načteného, ale jeho Zlodějka knih se mnou jako s mnoha jinými pořádně zalomcovala. Proto jsem byla poněkud zmatená a … permanentně ospalá.

DĚJ: Láska rodičů pěti bratrů žijících na australské periférii a osudy jejich po smrti matky a zmizení otce.
První láska s jejich otcem pořádně vymetla, dal jí všechno a bylo to málo. Byla příliš živelná, aby se mohla vejít do jeho obrazů. Plátna zachycující její nespornou krásu jsou uložena do garáže a zakryta. Čas ránu neléčí, bolest je stagnující, demotivující. Až nenápadně se rozvíjející vztah s polskou emigrantkou plynuje zastiňuje vzpomínky na náročnou krásku, až jí úplně odpraví. Druhá láska se stane matkou jeho pěti synů a láskou jeho života. Hraje na klavír, učí angličtinu neanglicky mluvící děti a vychovává těch pět synů. Onemocní.
S tímto příběhem se střídá období po její smrti, kdy se pět bratrů vyrovnává s její i otcovou ztrátou, protože ten je záhy opustí. Když se znovu objeví a přetrhaná pouta doráží na všechny a odevšad, je nám pomocí symbolů naznačováno, co se stalo a co má se ještě stát.

DOJMY: Jen záblesky krásného jazyka, kterým Zusak stále ohromuje, mě občas vytrhly z přelomu mezi spánkem a bděním. Píše krásně. Ale po dvou stránkách se mi celkově 568 stran četlo hodně, hodně dlouho…

DOPORUČUJU A NEDOPORUČUJU. A chce se mi strašně spát!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *