MARKUS ZUSAK – ZLODĚJKA KNIH

Znovu vydaný světový bestseller, podle kterého byl natočený stejnojmenný film.

Jsou knihy, které vás rozdrtí na prach a přitom vám vrátí chuť do života. Letos už mi to provedl Mischling. Zlodějka s ním má hodně společného. Zase budete plakat a zase budete žasnout nad poetickým jazykem, který vás nenápadně provede příběhem plným hrůzných skutečností. Příběhem o upřímné lásce, ztrátě, vnitřním osvobození a odpuštění.

DĚJ: Vypravěčem je Smrt v ženském rodě. Je překvapivě lidská. Soucítí a zemřelé bere něžně do své náruče. Plní své denní povinnosti a nemá moc času přemýšlet. Až jí v nejhrůznějším období našich dějin zaujme malé děvčátko. A právě její životní osud nám vypráví.
Osmiletá Liesel byla během druhé světové války poslána do malého německého města do pěstounské rodiny. Po cestě zemřel její bratříček a maminku už nejspíš nikdy neuvidí. Neumí ještě vůbec číst a ve škole se jí kvůli tomu posmívají. Drsný začátek brzy překoná, protože má velkou oporu ve svém laskavém náhradním tatínkovi a v chlapci Rudym ze sousedství. Když se v jejich domě ukryje mladý židovský uprchlík Max, začne Liesel s jeho a tatínkovou pomocí objevovat tajemství a sílu, které v sobě ukrývají knihy. Cesta k nim je ale obtížná a každé knížky, kterou Liesel získá, si nesmírně váží. Není jí proto zatěžko kvůli nim leccos obětovat a riskovat. Její život je čím dál bohatší a svobodnější, ale přilehlé okolí jejího domova je čím dál častěji bombardováno. Max odchází, aby rodinu dál nevystavoval nebezpečí a nebude jediným, koho Liesel ztratí. Někoho na chvíli, někoho navždy.

DOJMY: Pro někoho drsné, pro někoho poetické. Styl psaní střídá obě roviny se stejnou lehkostí, s jakou dokonale vykresluje všechny postavy a motivy. Podle mě není čeho se bát, stačí se nechat pohltit dobrem a laskavostí, kterou Smrt vkládá do každé věty téhle výjimečné knížky.
Až pro vás bude život někdy příliš těžký, zkuste se začíst a na všechno na chvíli zapomenout. Život je ve své ohavnosti úžasný.

Po delší době DOPORUČUJU VŠEM!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *