MARTIN MORAVEC, GABRIELA KOUKALOVÁ – JINÁ

Pokusím se o objektivní popis knížky, ne Gabriely Koukalové. 😊
Nijak mě neuchvacuje sport. Nemám ráda bulvár. Ale tahle knížka není bulvární, to z ní udělaly bulvární recenze. A sport v ní není to nejdůležitější. Je to upřímná výpověď jednoho nelehkého osudu. Který u nás bohužel není něčím úplně výjimečným.

Příběhem je život mladé ženy, kterou rodiče, oba sportovci, odmalička vedli ke sportu. Gabriela neměla ke sportu zrovna vřelý vztah, ale neměla příliš na vybranou. A pak se jí začalo dařit, a to se jí zalíbilo. I přes ne úplně dokonalou cílevědomost a píli projevila talent pro běh na lyžích, a brzo na to pro střelbu. Za cenu velkého fyzického, a hlavně psychického odříkání se stala nejlepší světovou biatlonistkou. A v nejlepším skončila. A já to úplně chápu.

Gábina naštvala hodně lidí. Češi berou sportovce za národní majetek a pokud jsou úspěšní, nemůžou přece jen tak odejít, potřebujeme je! A když pak Gábina v knížce pomluvila své kolegyně a trenéra, přiznala anorexii a problémy v na prvním pohled dokonalém vztahu, naštvala ten zbytek. Pokud jste naštvaní, napřed si knížku přečtěte.
Nevím, nakolik se na knížce podílel Martin Moravec. Pokud je naprostá většina z Gábininy hlavy, pokud si nevymyslela zdravotní problémy, a nebylo marketingovým záměrem udělat z ní chudinku, vůbec nic jí nezávidím.
Je to jedna z nejhezčích českých žen a je zakomplexovaná ze svého vzhledu. Vyhrála světový pohár v biatlonu, ale stejně má pocit, že své schopnosti nikdy nedokázala úplně využít. Vzal si jí úspěšný a ženami obletovaný sportovec, ale to, jak se cítila ve svůj svatební den, by si nikdo nepřál.
Rodiče byli přísní. Trenéři byli necitliví. Kolegyně byly přirozeným způsobem závistivé. Trend krásy je k naší generaci neúprosný.
Gábina to popsala. Trochu naivním a kritizovatelným způsobem. Ale tohle není pomsta lidem, kteří jí v životě moc nepomohli. Tohle je zpověď a poselství, že nikde není tráva zelenější. Ti nejúspěšnější mají někdy složitější životy než obyčejní smrtelníci. Protože oni jsou taky obyčejní smrtelníci. Chtějí být úspěšní, ale všechno je bolí, chtějí být štíhlí, ale rádi jí, chtějí lásku, ale nevěří. A k tomu jsou všem na očích.
DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *