MICHAL HVORECKÝ – TROLL

Čtete zprávy na internetu a sledujete sociální sítě? Přečtěte si tuhle knížku.
Dala jsem na tip na knížku od dalšího slovenského autora a vyplatilo se mi to. Četla jsem už dobrodružnější, dojemnější, napínavější, literárně propracovanější romány, to jistě. Ale to téma a znalost prostředí je prostě skvělé. A znepokojivé.

DĚJ: Mladý muž Erik vypráví příběh o tom, jak se stal profesionálním trollem a živil se tak psaním internetových zpráv, které nejsou založeny na pravdě, ale na účelu, pro který jsou vytvářeny.
Jako dítě byl po rozvodu rodičů odloučen od svého otce a mladšího bratra a vyrůstá s matkou ve východoevropském městě pojmenovaném Díra, nedaleko hlavního města Metropole. Společenská situace je katastrofální. Říše, vedená Vůdcem, nemá jiný zájem, než zcela ovládat své občany. Pomocí falešných zpráv vyvolává v lidech strach a nutí je tak k poslušnosti. Rozdíly mezi bohatými a chudými jsou obrovské, všeho je nedostatek. Leckdo se snaží utéct, leckdo se naopak snaží přijít, obojímu je bráněno. V této atmosféře ještě jako mladý chlapec vážně onemocní a několik let leží v nemocnici, kde je nevalně léčen. Tady potká svou budoucí nejlepší kamarádku Johanu, která se léčí z drogové závislosti. Jsou si velmi blízcí a mají podobnou touhu světu kolem sebe prospět. Čas v nemocnici využívají k sebevzdělávání a plánování toho, co podniknou, až se uzdraví. Ačkoliv režim na chvíli padne, brzy ho vystřídá nový, ovládaný v podstatě těmi stejnými lidmi. Je třeba jednat. Erik společně s Johanou se rozhodnou, že budou bojovat proti falešným zprávám a otevřou lidem oči, že těm, kteří jim vládnou, nejde o jejich blaho, a že se mu musí společně postavit. Po pěti letech jsou jakžtakž vyléčeni a pustí se do práce. Vystudují, specializují se zejména na ruštinu a IT. Dokonale zmapují svět sociálních sítí. A mají plán. Nechají se zaměstnat ve firmě, která za vším stojí. Vytváří fakenews pro Říši a zpochybňují naprosto všechno kromě dokonalosti a úspěšnosti režimu. Mají představu, že napřed dokonale proniknou do prostředí a pak ho jeho vlastními zbraněmi zničí. I za cenu, že budou muset psát ty největší lži, jaké si dovedou vymyslet. Za cenu, že by museli naoko podvést jeden druhého. Pro svobodu ostatních jsou ochotní obětovat tu svojí.

Na to, že jde o útlou knížku, měla jsem s ní docela práci. Autor podivně poskakoval dějem, někde se zbytečně zdržoval, něco vzal příliš překotně. Podobně zacházel s postavami. V té nejdůležitější a nejzajímavější dějové fázi nám o jejich pocitech mnoho neřekne a konec je trochu odflinknutý. Není to prostě dechberoucí četba, na to jí chybí napětí, vývoj postav, atmosféra.
Ale popis toho, jak je možné měnit pravdu pomocí počítače a internetového připojení, se nikde nedozvíte srozumitelnějším způsobem.
Je to román, takže nečekejte řešení problémů, které nejsou náhodou podobné naší současné společenské a politické situaci. Ale o krok k rozpoznávání pravdy vás posune.

DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *