MICHAL ŠEFARA – PODSVĚTÍ

Pokus o českou verzi trháku Metro 2033. Tak ne všechny pokusy se zdaří, že..!
Mám ráda mladé české autory. Zaujalo mě, že jde o mysteriózní román odehrávající se v pražském metru. Nápad je to dobrý. Výsledek není dobrý.

DĚJ: Tohle se mi po krátké době nestává, ale skoro nevím, o co v té knížce šlo. Pamatuju si různé obrazy a dojmy, ale děj byl opravdu nezáživný. Musela jsem se tedy znovu podívat. A stejně vám toho moc neřeknu.
Příběh se popisuje skrze tři hlavní postavy, které se podivně potácejí v pražském metru a jeho okolí. Haďák je vedoucím technikem metra, jehož práce je jedinou náplní jeho života. Nina je výplodem autorovy představy o dnešních mladých ženách – nezajímavá, psychicky nevyrovnaná, submisivní, v případě potřeby vášnivá. Kerber je policajt, drsoň a kanec, inspirovaný zřejmě severskými detektivy.
Autor nás naštěstí nezdržuje a rozjede to od první stránky. V tunelech a spojovacích chodbách metra se dějí divné věci. Strašidelné, nevysvětlitelné zvuky, podivné vzkazy na zdech, záhadné předměty. Něco se děje! Metro přestává být bezpečným místem, sloužícím k přepravě občanů! Kdo za tím stojí a co po nás chce? Vláda, mimozemšťani, hlasy ze záhrobí? Přetrpte několik stran plných otravných citoslovcí, nevěrohodných dialogů a jednu trapnou milostnou scénu, a dozvíte se to.
Takhle. Já neupřu mladičkému panu Šefarovi, že si toho o metru zjistil opravdu hodně. Zákulisí stanic metra je moc zajímavé. Byl to skvělý nápad a já jsem k prvotinám shovívavá. Ale ty tupé postavy. A nulové napětí. A vskutku směšná sexuální scéna. Nemůžu si to odpustit, ale musím jí znovu zmínit. Připomněla mi vlažný akt Daniela Craiga s Monicou Bellucci v poslední bondovce. Měla jsem pocit, že se producent rozhodl, že pro větší návštěvnost filmu musí být na plakátech zmíněna Monica Bellucci. Tak se tam na poslední chvíli připsala milostná scéna. Bond však působil dojmem, že je to jenom úkol, do kterého se mu vlastně vůbec nechce, ale musí ho vyřídit. Stejně tak tomu bylo v téhle knížce. Autorovi je 27 a zřejmě usoudil, že sex přidá každému románu na přitažlivosti a dodá tomu tu správnou šťávu. Ale tenhle výstup tedy ne. Doufejme, že si to užil aspoň pan Šefara při psaní, ale já (a předpokládám, že ani ty postavy) tedy ne. Z křehké ženy se stane lačná dračice, která surovému hulvátovi splní každé přání. A zase, ani jednomu se vlastně moc nechce, je to jenom jejich role. Pomoc!
Vážně to nefunguje a na tajemný příběh odehrávající se v zajímavém českém prostředí si ještě musíme počkat.NEDOPORUČUJU!
Ale za ten nápad a technické znalosti má u mě Míša Šefara lízátko.

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *