NEAL SCHUSTERMAN, JARROD SCHUSTERMAN – SUCHO

Knížka, při jejímž čtení budete mít neustále žízeň, a ještě dlouho potom si budete vážit umytých vlasů a vypraného oblečení.

NEAL SCHUSTERMAN, JARROD SCHUSTERMAN – SUCHO

DĚJ: Alyssa žije s rodiči a mladším bratrem Garettem v americkém maloměstě a chodí na střední školu. Už nějakou dobu trvá Bezvodí, tedy situace, kdy se tenčí zásoby vody. Lidé mají vládou přikázáno šetřit vodou – nezalévat trávníky, nenapouštět bazény, nekoupat domácí mazlíčky. Jednoho dne před letními prázdninami přestane téct voda z vodovodu. Všechna balená voda z obchodů je okamžitě pryč. Alyssini rodiče se vydají jako mnoho ostatních hledat nějaké vodní zdroje.
Alyssin soused a spolužák Kelton tyhle starosti nemá. Jeho rodiče se dávno na boj o přežití připravují, takže mají doma obrovské zásoby vody a trvanlivých potravin. Protože je Kelton do Alyssy zamilovaný, chce jí i přes otcův odpor pomoct. Jenomže otec měl pravdu. Jakmile ostatním dáte něco, co oni zoufale potřebují, budou toho chtít víc. Budou chtít tolik, že vám nic nezbyde. Jejich nedobytný dům je nakonec vyrabovaný, a protože se Alyssini rodiče stále nevracejí a Keltonovi rodiče se nemůžou vzpamatovat, vyrážejí s Garettem do jejich bunkru, ukrytého kdesi v lesích. Cestou potkávají další žíznivé bytosti. A dosažením bunkru jejich cesta za vodou nekončí.

DOJMY: Young Adult asi naposled. Teenageři mi začínají být myšlenkově příliš vzdálení a zjednodušení vyprávění pro jejich hlavy mě jenom ruší.
Ale je to výborný námět a děj je napínavý. Na mě teda až moc, mám radši klidnější čtení. Tady už máte vždycky pocit, že už jsme konečně u cíle, a pak se něco zkomplikuje, někdo do toho zasáhne, něco se zase podělá. A na to já nemám moc nervy.

Jak to tak v tomhle žánru bývá, postavy jsou nějak moc chytré, dospělé, vyzrálé. Dospělí jsou nezodpovědní a můžou za všechny současné problémy. Ale předpokládám, že takový scénář se bude omladině líbit.

Jako poselství pro mladou nešetrnou generaci je to výborné. Ale jak to tak chodí, tak ti, co by to potřebovali, tuhle knížku spíš minou.

DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *