P.D. JAMES – POTOMCI LIDÍ

Tak já vám něco řeknu, moji milí. Film byl lepší!
Dneska to bude trochu jiné, protože už fakt, že srovnám knižní předlohu s jedním z mých nejoblíbenějších filmů, si o to žádá.

DĚJ: Je rok 2021 a na světě už se přes dvacet let nerodí žádné děti. Nejmladším lidem je 25 let a jsou neplodní, stejně jako se stali neplodnými všichni ostatní. Svět, který k ničemu nesměřuje a nemá žádnou budoucnost vede obyvatele v podstatě k jedinému – dožít v co největším pohodlí.
Theo Faron je londýnský historik, který stejně jako ostatní zavírá oči před všudypřítomnou beznadějí, zvyšující se kriminalitou, obrovskými rozdíly mezi bohatými a chudými a vládou, která jenom na oko pečuje o blaho posledních potomků lidí. Když se na něj obrátí jeho bývalá žena s prosbou o pomoc, otevře se bolestivá minulost. Kdysi přišli vlastní vinou o dceru a ztráta a výčitky je rozdělily. Teď se na něj Julian pracující pro jednu z mnoha odbojových skupin obrátí s neskutečně náročným úkolem. Je potřeba dopravit do bezpečí humanitární organizace mladou těhotnou dívku. Theo není žádný superhrdina, ale nejenom vlivem ženy, kterou pořád miluje, se pro záchranu cizího nenarozeného dítěte a jeho matky pokusí udělat úplně všechno.

DOJMY: Knížka byla pro film jenom námětem. Film končí v mnoha ohledech úplně opačně, Julian v něm hraje daleko důležitější úlohu, světové problémy jsou nastíněné jinak. Jiné je i celkové vyznění. P.D James je dobrou autorkou detektivek, ale tíživost blízké budoucnosti dokázal vystihnout až režisér. Stvořil i nového hrdinu. Muž, který se stane hrdinou úplně náhodou, který není ani nijak zvlášť statečný a odvážný, nemá jedinou zbraň a může se spolehnout jenom sám na sebe a na svoje svědomí.
Lidstvo vymírá. Lidé na tom mají s největší pravděpodobností podíl. A právě ve chvíli, kdy máme pocit, že nemáme pro co žít, může nastat naprostý zvrat. I v těch nejtěžších časech zbývá naděje a i jeden obyčejný člověk může změnit úplně všechno, pokud pro ostatní dokáže obětovat i sám sebe.
Varující odvážné dílo, které v obou provedeních stojí za to.
A Theo a Julian? Ve filmu spolu na plátně stráví jenom pár okamžiků, ale i ty vás přesvědčí, že někdy láska vydrží navzdory všemu.

DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *