PAM JENOFF – SVĚTLA ZIMNÍ NOCI

Kdo nemiluje knížky, které se čtou samy?
Náročný a nestálý cirkusový život předpokládá nějaké to drama, a když se do toho zaplete válka a romantika, tak je jasné, že je hned o čem číst!

DĚJ: Dvě hlavní hrdinky vypráví svůj pohled na události, které je svedly dohromady během druhé světové války.
Astrid je akrobatka z velké cirkusové rodiny. Vdá se za německého důstojníka a na krátkou dobu cirkus opustí, aby žila pohodlný, městský život. Ale na začátku války se s ní manžel nechá rozvést kvůli jejímu židovskému původu. Jako přirozené považuje vrátit se k rodinnému cirkusu. Ale v jeho zimovišti z jejich příbuzných nikdo není a musí vzít zavděk konkurenčním podnikem, kde nebude jediná, kdo se potřebuje na pár let schovat. Brzy se dostane zpátky do formy a znovu exceluje na visuté hrazdě. K jejímu překvapení jí potká nová láska v podobě smutného klauna Hanse. Když se k cirkusu dostane mladá dívka Noa s malým dítětem, očekává problémy, ale brzy v ní objeví nejen nadanou akrobatku, ale i důvěrnou přítelkyni.
Nou vyhnal vlastní otec z domu, když otěhotněla s německým vojákem. Dítě porodila v sanatoriu pracujícím pro program Lebensborn, které jí nechá pro její árijský vzhled v pohodlí dítě donosit a porodit. Ale narodí se dítě s tmavými vlásky a je jí okamžitě odebráno. Noa se vzpamatuje z porodu a ztráty vlastního potomka a najde si práci na nádraží. Tam jednoho dne objeví zaparkovaný vagón plný malinkých dětí. Děti jsou sotva oblečené a leží jen tak na zemi, je evidentní, že jedou do některého z likvidačních táborů. Noa jednoho chlapečka popadne a uteče s ním. Úplně vysílenou jí i s dítětem v lese najde Hans pracující v cirkusu, který nedaleko zimuje. Majitel je laskavý a skrývá mnoho těch, co mají důvod se skrývat, nebo nemají kam jít. Nabídne jí práci, protože má díky zkušenostem v gymnastice postavu vhodnou pro akrobacii. Astrid jí začne učit nebezpečné létání na visuté hrazdě. Počáteční nedůvěra přeroste v silné pouto. I Nou potká láska. A mnoho dramatických událostí, které způsobí velké újmy a zranění.

DOJMY: Cirkusové prostředí není nic, co by mě zrovna uchvacovalo. Nikdy jsem nerozuměla tomu, proč někdo věnuje takové úsilí něčemu, co mě jako diváka nikdy nebavilo. Snad potřeba ctít rodinnou tradici a touha po co nejdokonalejším svobodném pohybu? Nevadí.
V téhle knížce cirkus představuje prostředek, jak legálně projevit názor a odpor a povzbudit tak sebe i strádající obecenstvo. Neúnavná práce drží pohromadě nesourodou skupinu lidí, ve které se najdou všechny povahy.
Jenom ta rychlost, s jakou se tu střídá důvěra s podezíravostí je podivná. Šrámy na duši se taky hojí nějak příliš rychle. Ale na důležitá rozhodnutí je času tak akorát.

DOPORUČUJU!

Sdílení

Jedna odpověď na “PAM JENOFF – SVĚTLA ZIMNÍ NOCI”

 1. Žijeme každý v sobě
  ač zřejmě stále
  jdeme k cíli
  rozpadáme se v souvislostech
  které nás kdysi
  probudily

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *