PAULA HAWKINS – DÍVKA VE VLAKU, DO VODY

Začneme hodně populárními knížkami od Pauly Hawkins.
Měla jsem tu smůlu, že jsem u Dívky ve vlaku napřed viděla film. Závidím všem, kteří knížku začnou číst a nebudou vědět nic! Přesto mě tahle knížka úplně strhla.

DÍVKA VE VLAKU
DĚJ: Hlavní hrdinka Rachel je nešťastná. Měla manžela, dobrou práci a krásný dům, ale o všechno přišla. Marně se s manželem pokoušela o potomka, začala pít a on jí opustil kvůli jiné ženě, se kterou teď žije a má s ní dceru.
Rachel jezdí každé ráno vlakem do Londýna a sleduje pár, který bydlí v domě u trati. Projektuje si do něj své vlastní sny, touhu po dokonalém životě, který ztratila. Ale nic není tak, jak vypadá. Jejich vztah není tak úplně dokonalý, jak vypadá z vlaku, stejně jako není dokonalá nová rodina Rachelina bývalého manžela. Všichni mají svá tajemství, všichni v minulosti udělali mnoho špatného a to najednou začne vyplouvat na povrch. Není jasné, kdo je dobrý, kdo špatný, co je čí vina. Budete to chtít vědět. Budete muset knížku dočíst, jinak se zblázníte!
Příběh je vyprávěný třemi ženami, které jsou vzájemně propojené. Jsou to Rachel, Anna, nová manželka Rachelina bývalého manžela a Megan, kterou Rachel vídá z vlaku. Jako nejméně výraznou a nejméně pochopitelnou vidím Annu. Nerozumím jejímu chování, jejímu usuzování. Hodně se ztotožňuju s Megan, protože se chová přesně tak, jak bych se já chovala já, kdybych neměla morální a společenské zábrany. Je svá a za každou cemu si chce urvat svoje štěstí. Ale největší emoce vzbuzuje samozřejmě Rachel. Je možné nesoucítit s někým, ke komu byl život tak bezohledný? A i když zpočátku vypadá, že nedokáže nic jiného, než se litovat, projeví se jako velmi silná a obětavá.
Z knížky mi nebylo úplně dobře a přesto jsem jí přečetla neuvěřitelně rychle. Všechny postavy a vztahy mezi nimi jsou velkou mírou protivné, nesympatické, často jsem nemohla uvěřit, že se někdo chová tak hloupě a nevidí, jak tím sobě a ostatním škodí. Všichni jsou sobečtí, majetničtí, bezohlední. Ale pak se příběh začne rýsovat a já jsem trochu změnila názor. A rozuzlení mi potvrdilo jednu prostou pravdu. Věřit můžete jenom sami sobě.
DOPORUČUJU!

DO VODY
Tuhle knížku jsem si přečetla právě proto, že mě Dívka ve vlaku tak uchvátila. Mnoho lidí na ní nadává a já jim rozumím. Nedostanete od ní to, co od Dívky ve vlaku. Není tak dramatická, napínavá, nutící k dalšímu čtení. Přesto pro mě byla zajímavá. Má úžasnou atmosféru a psychologii postav.

V malém anglickém městě Beckford se pádem do řeky zabije mladá žena. Je mnoho podezřelých, mohla to být sebevražda. Navíc není první, kdo v této řece zemřel. Dozvíte se, jak to bylo. Ale předtím se dozvíte mnoho o místních lidech, jejich vztazích a i když asi nebudete číst jedním dechem, bude to poutavé.
Jako většina čtenářů jsem se dost ztrácela v postavách, kniha je opět vyprávěna několika vypravěči, kterých je tentokrát hned několik. I ostatních figur je jak na Orloji a já jsem se musela i vracet. Ale ani jedna postava není bez motivu, bez zajímavého příběhu a všechno do sebe dokonale zapadá. Mně osobně v příběhu překážel opar jakéhosi mystična, na což si moc nepotrpím, ale rozuzlení je velmi pragmatické a lidské, takže i tahle kritika nakonec odpadá.
DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *