PETRA DVOŘÁKOVÁ – SÍTĚ

Sebezajímavější námět nezachrání špatný styl. Tohle bylo velké zklamání!
Tři české povídky o ženách, kterým chybí sebevědomí. Znělo mi to skvěle a na další mladou českou autorku jsem byla zvědavá. Jenomže mi vůbec nesedla. Nebo už jsem rozmazlená a vidím každou spisovatelskou chybičku.

DĚJ: Kristýna má malého syna a teď konečně i dokonalého partnera. Je pohledný, chytrý, má spoustu peněz. Jediné, co Kristýně vytýká, je její malé sebevědomí. Kristýna na něm začne s pomocí psychologa pracovat. A hleďme, začíná vidět věci, které dříve neviděla! Jáchym se jí nesnaží pomoct. Jde mu o jeho vlastní blaho.
Druhá povídka je psaná formou emailové korespondence. Karolína čeká čtvrté dítě se svým hluboce věřícím manželem, který odmítá antikoncepci. Požádá kněze o radu, protože už je na dně sil a mimo péče o děti toho moc nezvládá, je vyčerpaná a její manželství se hroutí. Díky moudrému modernímu knězi uvidí věci v jiných souvislostech a její morálku kázající manžel se začne vybarvovat. Je totiž rozdíl mezi upřímnou vírou a fanatismem.
Naďa je přesvědčená, že nikdy nebude tou, kterou by vyhledávalo opačné pohlaví. Začalo to v pubertě, když dal jeden kluk přednost objektivně atraktivnější kamarádce a Naďa to přijala jako svůj osud. Nápadníci se opravdu nehrnou. Snad kdyby měla větší prsa? Zvolí si povolání zdravotní sestry, protože se jí zalíbí touha moci nad lidmi. Může potlačit bolest. Ulevit od nepohodlí. Ale až v okamžiku, kdy se pro to rozhodne. Stane se z ní cynická, bezcitná osoba, která se neštítí zneužít možnosti svého povolání. Potřebuje přece peníze. Na větší prsa.

Začnu poslední povídkou, protože ta jediná, dle mého soudu, stála za to. Je reálná, současná, relativně dobře napsaná. Všechny o sobě někdy pochybujeme. A pokud nejsme nepopsatelně nádherné, nebo nemáme obrovské sebevědomí od narození, skutečně stačí jeden zážitek. A přesvědčíme samy sebe, že bez radikální úpravy zevnějšku svého štěstí nedojdeme. Pak je tu téma zdravotnictví. Práce zdravotní sestry má s televizními seriály pramálo společného. Je namáhavá, šíleně zodpovědná, špatně placená, provází jí krev a veškeré lidské výměšky a vystavuje všechny aktéry utrpení. Je těžké zůstat citlivý a nevyhořet. Je těžké nebrat si nic osobně a nezcyničtět. Tohle bylo téma na román, něco takového tady chybí. Ale jako povídka funguje taky dobře.

První povídka je blbě napsaná. Primitivní sloh. Nepravděpodobný pár. Neprofesionální psycholog. Hnusná sexuální scéna, která měla být zřejmě odvážná, ale mně přijde jenom a jenom hnusná.
Druhá povídka to moc nenapravila. Styl psaní prostřednictvím mailových zpráv mi vůbec nevyhovoval, ačkoliv je to celkem originální nápad. Nechápu, jak může někoho bavit číst cizí maily. Je to… nezajímavý!
Třetí, již popsaná povídka skóre značně vylepšila, ale stejně mám té knížky až po krk. Třetí povídka je dobrá, ale je tak neskutečně depresivní a popisuje tak ohavné věci, že bych se jí stejně bála doporučit. Snad jedině děvčatům, která uvažují o práci zdravotní sestřičky. Zdravotní sestra není sexuální idol každého muže, ani andílek, kterému budou všichni líbat ruce za to, že jim chvíli podržel ruku. Je to dřina. A musí to být poslání.

Jak si přirozeně zvednout sebevědomí, se nedozvíte. Že máte chlapa, který vás využívá, kopnout do prdele, vám poradí kamarádka. Nevyhazujte peníze a spoustu nervů za tuhle nepovedenou psychologickou sondu do duše dnešních mladých žen. Radši si přečtete něco oddechového. Nebo když už, tak něco odborného!

NEDOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *