PETRA SOUKUPOVÁ – MARTA V ROCE VETŘELCE, KDO ZABIL SNÍŽKA?

Potřetí Petra Soukupová. Její prvotina a její knížka pro děti. Zbožňuju Petru Soukupovou. Nepsala jsem to už? Tak pro jistotu ještě jednou. Zbožňuju Petru Soukupovou. Padám jí k nohám. Velebím do nebes.
Tak se uklidníme a jdeme na to!

MARTA V ROCE VETŘELCE

Rok v deníkových zápiscích devatenáctileté dívky. Dechberoucí, přízračné, neskutečné. Přitom zdánlivě o ničem.

DĚJ: Marta úspěšně odmaturovala a dostala se na vysněnou školu. V létě na brigádě pozná Roberta a zamiluje se. Všechno vypadá dokonale. Je hezká, chytrá, má hodně přátel, příštích pár let nemusí nic řešit. A Robert o ní má zájem.
Možná, že tohle jsou ta nejhezčí období vztahů. Ty okamžiky, než vůbec začnou. Všechno vypadá tak opravdově. Teď začne to nejlepší v našem životě. Bude to krásné.
Bylo to krásné. Ale jenom chvíli. Robert má čas jenom ve všední dny. Škola je náročná a poměrně nezáživná. Rodičům vadí, že je Marta většinou přes noc u Roberta a o víkendu s přáteli, často se vrací domů opilá. Pád na dno je rychlejší, než bysme všichni čekali. Nebo jsme nějaký zádrhel tušili? Martu čeká velké rozhodnutí. Pak další rána. Ale pořád má kolem se lidi, kteří jí budou chtít pomoct. A pomůžou.

DOJMY: Sama si vzpomínám na ten zvláštní rok, kdy skončila střední škola. Svět se zdál být nadosah, jenom natáhnout ruce. Můžu všechno, nemusím skoro nic, všechno je úžasné. Někdo takhle možná prožil pár let, někdo třeba celý život. Někdo postupně vystřízlivěl. Někdo naráz. Martě uštědřil život velkou ránu, nebylo to fér. Vypadalo to, že to neustojí. Ale řešení se nabízí. Když se neuzavřeme sami do sebe a necháme si pomoct, zvládneme úplně všechno. Nikdo neurčuje, jaký by doopravdy měl život být. Občas jsou překážky nepřekonatelné a musíme je obejít. Ale hlavně. Skoro vždycky se dá začít znovu.
DOPORUČUJU!!!

KDO ZABIL SNÍŽKA?

Knížka dějově souvisí s knihou Nejlepší pro všechny pro dospělé, o které jsem už psala. Tentokrát část děje vidíme pohledem devítileté holčičky.

DĚJ: Martina si moc přála psa. Ale se Snížkem jsou od začátku problémy. Neslyší, takže se špatně vychovává, je nepřátelský, stále utíká a dělá potíže. Jednou zmizí a Martina ho najde u silnice mrtvého. Smutek nad ztrátou zahání pátráním po člověku, který Snížka zabil. Spolu s kamarády se pustí do vyšetřování. Na pozadí se ukazuje svět na obyčejné české vesnici, mezilidské vztahy, dětská trápení. Rozuzlení přináší velkou úlevu a vnitřní smíření.

DOJMY: Obyčejné rodiny, divné rodiny, osamělí jednotlivci, chladno střídá teplo, radost smutek. Obyčejný, dětský jazyk skrývá velkou poetiku a smysl pro detaily. Už se nemůžu dočkat, až budu knížku předčítat neteři. Nebo až si jí jednou přečte sama. Nebo moje děti.
DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *