PETRA SOUKUPOVÁ – ZMIZET, K MOŘI

Další dva kousky od mé nejmilejší. Nezalekněte se většího počtu postav a příběhů, stojí to za to.

ZMIZET

Čtení jako poslouchání za přivřenými dveřmi. Jako sledování něčího domácího videa. Tak přesné popisy situací a dějů, že neuvěříte, že se nestaly právě tak. Tři povídky, ze kterých mrazí, ze kterých přichází i nepřichází úleva.

DĚJ:
ZMIZEL: Jakub a Martin, máma a táta. Normální rodina pohledem mladšího syna. Otec má radši staršího, protože je sportovně založený. Maminka tíhne k mladšímu, aby nebyl odstrčený, má pochopení pro jeho citlivou duši. Sourozenecké spory. Partnerské spory. První tragédie. Propasti ve vztazích se ještě víc prohlubují. Ale nějaká snaha by byla u všech zúčastněných. Ale přijde druhá tragédie. A všem dojde dech.
NA KRÁTKO: Mladší Vojta, starší Pavlína, máma. Vojta tátu nikdy nepoznal, Pavlínin táta žije v Americe, občas pošle balíček a letos i pozvánku na prázdniny. Rozdílnost povah a nepřítomnost otců vytváří nekonečné sourozenecké bitevní pole. Dětské msty přerůstají v krutou šikanu. Matka, až pod vlivem své vlastní matky, zachraňuje, co je ještě možné. Zčistajasna se objeví Vojtův táta a začne o něj mít zájem. Hysterická matka nakonec povolí setkání. Vojta u něj zkusí chvíli bydlet, nic se nezlepší, nic se nezhorší. Jde se dál.
VĚNEČEK : Helena a Hanka, dvě dospělé sestry, které spolu nemluví od smrti jejich maminky, se po letech setkávají. Zemřel Hančin otec. Helenku měla její maminka se svým prvním manželem. Ale možná taky ne. Hančina otce Vladimíra jejich maminka milovala už dávno. Ale nechtěl se usadit. Vzala si proto Milana, který o ní stál. Ale nečekala už Helenu s Vladimírem? Pak se k sobě vrátili s Vladimírem, který zjistil, že bez ní nemůže být, a měli spolu Hanku.
Drobné křivdy z dětství, větší z puberty, maminčina smrt a dokonalé odcizení. Co všechno snesou sourozenecké vztahy?

DOJMY: Ne každému styl Petry Soukupové sedí. Zvlášť když jsou příběhy vyprávěny dětskými protagonisty. Já se u ničeho tolik neponořím do rodinných vazeb, které jinak neznám. Není to veselé čtení. Ale nemusí být negativní. Pro mě má jedno velké vyznění. Žádná rodina není dokonalá, žádný vztah není jednoduchý. Ale pokud vám přináší aspoň trochu radosti, držte se ho. Lidé přichází a odchází. A když se mezi nimi něco hodně poškodí, musí se všichni hodně snažit, aby mohli být zase spolu.

K MOŘI

Autorčina prvotina není dokonalá, ale má svoje kouzlo. Nebojí se navrhnout víc možností, jak by se věci mohly vyvinout. Mile originální!
DĚJ: V tomhle příběhu je figur jako na orloji a sleduje velký časový úsek, takže to budeme muset vzít trochu polopaticky.

Petr a Magda se poznali přes kamaráda, ona se za ním nastěhovala do Prahy, vzali se a měli dvě dcery, Báru a Jitku. Jejich vztah byl pro mě největší záhadou, ale to, proč se berou a mají spolu děti lidé, kteří se nemilují, mi bude záhadou asi vždycky. Petr Magdu vždycky podváděl, tak nějak si nemohl pomoct. Kdyby nepoznal Kláru, nikdy by jí neopustil, ale podváděl by jí dál. Do Kláry se opravdu zamiloval, ona do něj a protože mu Klára dala ultimátum, odešel od Magdy, vzal si Kláru, ujal se její osiřelé neteře Adélky a spolu pak měli ještě dceru Johanku. Magda si najde nového přítele a všichni nakonec tak nějak docela spokojeně žijí. Jedno léto vezme Petr všechny své čtyři dcery k moři a můžeme sledovat, jak jeden týden ovlivní vztahy čtyř dívek ve velkém věkovém rozmezí. Autorka nás tady o nic neošidí a my se dozvíme, jak si dívky počínaly dál v dospělém věku. Co mohlo mít zásadní vliv na jejich životy se možná stalo právě ten celkem nudný prázdninový týden. Nebo to byly třeba jenom náhody…

DOJMY: Všichni chceme, aby nás rodiče měli rádi. Trpíme, když má druhý sourozenec víc pozornosti a nevidíme, že to tak třeba vůbec není. I když je někdo hezčí, veselejší, neadoptovaný, z prvního manželství, z láskyplnějšího manželství. Stačí malinká chyba v komunikaci a stane se něco, co nás ovlivní na celý život.

Přečtěte si nějakou knížku od Petry. Trochu víc porozumíte lidem ve vašem nejbližším okolí, k tomu jak se chovají k ostatním, jak vychovávají své děti, k tomu, čím se zabývají. Budete vnímavější k jejich smutkům, přáním, rozladěnosti. Každý jsme jiný. Něco, čeho si ani nevšimnete, může ve stejný okamžik působit někomu jinému velkou bolest. Vnímejme to a buďme k sobě milejší.
Jakoukoliv knížku od autorky (za mě vede Nejlepší pro všechny) DOPORUČUJU VŠEM!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *