RICARDA JORDAN – RANHOJIČKA

Trochu málo od všeho, ale četla se dobře.

DĚJ: Lucie se narodí na ulici. Její maminka po porodu zemře a porodní bába jí vezme do bohaté židovské rodiny, kam spěchá pomoct při porodu děvčátka. Rodina vychová obě dívky jako sestry a Lucie se u nich od arabské služky naučí mnoho o léčitelství. Z Lucie je krásná, chytrá mladá žena a syn jejích patronů se jí začne dvořit. Jejich sňatek ale nepřipadá v úvahu a pro celou rodinu je Luciin nežidovský původ najednou na obtíž. Seženou jí práci v tkalcovské dílně a její velkopanský život končí. Lucie měla Davida ráda, ale skutečná láska jí teprve čeká. U tkalce pobyde jen krátce, chvíli pracuje v hospodě a pak jako děvečka u dobře situovaného křesťanského páru. Město Mohuč zasáhne morová rána a lidé umírají po desítkách. Lucie se snaží zúročit svoje vědomosti z oblasti medicíny, ale její pány a jejich novorozeňátko se jí zachránit nepodaří. Když potká mladého morového lékaře Clemense, který přicestoval z Itálie na pomoc nemocným, zřídí si spolu v opuštěném domě po Luciiných zaměstnavatelích morový dům. Zamilují se do sebe a tajně se vezmou.
Společnými silami uzdraví mnoho lidí a plánují společný život. Pak Clemens sám onemocní a nic nepomáhá. Lucie čelí obviněním z čarodějnictví. Vyhlídky na užitečný život po boku životní lásky se halí černými mraky…

DOJMY: Na mě trochu málo romantiky. Vztah ke kamarádovi z dětství je popisovaný do větších detailů než setkání s opravdovým, hlubokým citem. Najednou se ti dva políbí, aniž tomu cokoliv nasvědčovalo! O odloučení ani nemluvím.
Pak tam bylo málo léčení. Podle názvu knížky bych čekala, že se budeme pročítat hromadami zakrvácených obvazů, amputovaných končetin a pytlíčky a flaštičkami se zázračnými i experimentálními lektvary.
Tak nějak jsem tušila, že (spoiler!) Lucie úplnou náhodou přijde k příbuzným a bude z ní bohatá dědička. A že konec z červené knihovny bude dopřán všem postavám (konec spoileru!). Ale nevadí.
Druhá půlka se trochu táhne, ale rozkošně vášniví rytíři oddaní svým vdaným paním mě potěšili. Které ženě by se nelíbil doživotní platonický nápadník.

Takhle si představuju oddechovou četbu třeba do nemocnice nebo na dlouhou cestu.
DOPORUČUJU, ale už bych radši něco napínavějšího.

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *