RUTA SEPETYS – SŮL MOŘE

Krásný, cituplný román o jedné z největších námořních katastrof v dějinách.
Známá autorka cílí na všechny běžné čtenáře. Na své si přijdou ti, co vyhledávají romantiku, historii a ti, kteří ocení krásný sloh.

DĚJ: Příběh je vyprávěný čtyřmi postavami, které ze svého pohledu posunují vpřed děj několika málo dní. Potkají se na cestě do polské Gdyně, odkud vyplouvá loď Wilhelm Gustlaff mířící do německého Kielu. Každý má pro plavbu svůj důvod. Jedno mají společné. Cesta za tím nejhodnotnějším se stane bojem o přežití.
Emilia je polská dívka, která čeká dítě s ruským vojákem. Utíká z domova, kde nikdy neměla zastání, a když potká záhadného Floriana, který jí zachrání život, má najednou cíl. Dostat sebe i své dítě do bezpečí.
Florian byl podvedený svým zaměstnavatelem, když se nevědomky podílel na krádežích vzácných uměleckých děl. S padělanými doklady se vydává za německého důstojníka, který je pověřený zvláštním úkolem. Záhy poté, co se k němu přidá Emilia, naráží na skupinu pruských uprchlíků směřujících za stejným cílem k Baltskému moři. Mezi nimi je i zdravotní sestra Joana, která ho i přes vážnost situace neovladatelně přitahuje.
Joana je litevská zdravotnice, která by se ještě ráda sešla se svojí rodinou. Silou svých schopností a odhodlání drží pohromadě skupinu unavených lidí, kteří jí na oplátku nic neusnadňují. Když se k nim přidá tajemný Florian, nemusela by už být na všechno sama. Ale on o sobě nechce nikomu nic říct a jak se objevuje, tak náhle mizí a nikdo neví, kdy a jestli ho vůbec ještě uvidí.
Alfred je posluhovačem na lodi Wilhelm Gustlaff. Ve své nedovtipnosti netuší, že je úplně neschopný a je využívaný jenom k těm nejjednodušším úkolům. Sám je přesvědčený o důležitosti svého úkolu. Když ho v přístavu požádá o spolupráci člověk, který pracuje na důležité záležitosti přímo pro německou říši, neváhá ani chvíli. Postará se i o jeho doprovod a těší se na vyznamenání.
Konečně se všichni nalodí a doufají, že po přistání začnou nový život. Ale loď nikdy nepřirazí ke břehu a přeživších nebude mnoho.

DOJMY: Válka dělí lidi na sobecké a altruistické. Je těžké posoudit míru zla, když neznáme všechny okolnosti. Ale bezpodmínečná laskavost se ve vypjatých situacích pozná na první pohled.
Když vás někdy zlomí, jak ohavný svět může být, podobný román vás může znovu povzbudit. Lidská zrůdnost je vždycky vyvážena neskonalou obětavostí. A jenom v tomhle světě může existovat ten největší zázrak, obyčejná silná láska. A to nejhodnotnější, za čím se všichni plazíme. A tím je svoboda.

DOPORUČUJU všem!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *