SCOTT REINTGEN – NYXIA

Trochu jsem se lekla, že se mi mění vkus. Ale nejspíš ne, scfi-fi žánr není úskalím začátku téhle proslavené trilogie.

DĚJ: V blízké budoucnosti se vydává deset vybraných adeptů se svými veliteli a pomocným personálm na planetu Eden. Cesta trvá přes rok a během ní jsou čtyři dívky a šest mladých mužů cvičeni v boji o přežití a získávání vzácné hmoty Nyxia. Na planetě Eden je velké množství této hmoty, ale je střežena místními obyvateli, zvanými Adamité, kteří nejsou na chamtivé návštěvy zvědaví. Skupinu tedy čeká velmi náročný úkol, a aby byli ve výcviku ještě víc motivováni, na planetu poletí jenom osm nejlepších, zbylí dva zůstanou na mateřské lodi. I oni budou odměněni, ale těch osm čeká obrovské bohatství.
Emmet podstupuje cestu stejně jako většina ostatních právě kvůli finanční odměně. Jeho rodiče vždycky tvrdě pracovali, a přesto byli chudí, maminka teď navíc bojuje s rakovinou. Motivaci má tedy velkou. Výcvik je ale náročný a nejednou se někdo velmi vážně zraní. Vztahy mezi soutěžícími taky nemůžou být jenom ideální, všichni spolu soupeří. Přesto vzniknou malá přátelství. Emmet se svojí kamarádkou Kayou se podporují a jejich vztah jim pomáhá překonat prázdnotu vesmíru a přísný režim. Když Kaya na lodi objeví něco, co jí znepokojí, Emmet se s ní vydá pátrat po něčem, co by na celou misi mohlo vrhnout úplně jiné světlo. Jak nebezpečné je stát se vítězem?

DOJMY: Hm. Přemýšlím, čím začít. Co mi na tomhle trháku vadilo nejvíc? Dal by se smrsknout do pár stran. Jednotlivé scény výcviku se opakují, musíme stokrát absolvovat dnes a denně stejný trénink desetičlenné skupiny. Lehká obměna by občas neuškodila. Prostor se mohl daleko víc soustředit na detaily provázející život ve vesmíru. Na pocity, emoce. Na ponorkovou nemoc, která by nutně musela vzniknout. Takhle se mezi sebou jenom někteří měli rádi a někteří ne.
Pak tu máme hlavní myšlenku, která mě štvala už od začátku. Čekala bych, že v budoucnu budeme chytřejší a budeme se snažit s jinou inteligencí ve vesmíru navázat kontakt a spolupracovat. Ne, že je budeme zabíjet a okrádat. Kde to jsme, kolik staletí zpátky? Má knížka varovat? Uvidíme, jak se to vyvine, třeba si nakonec budou pozemšťané a Adamité pusinkovat hlavy.
Je tu tolik opakování, tolik vycpávek, a přitom tolik zajímavého chybí. Kdo celou loď řídí, kdo jsou velitelé? Čím se posádka živí, jak jsou na lodi zabezpečeny životní funkce? Třeba se to dozvíme v dalších dílech. Ale je mi líto, já u toho nebudu.

Dospělým čtenářům NEDOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *