SIMON MAWER – PRAŽSKÉ JARO

Dobře načasovaná knížka. Nevznikla trochu o překot?
Podobná literatura může přiblížit stravitelnou formou nahlédnutí do našich nejdůležitějších dějin i těm, které historie neskutečně otravuje. Jenom… Na skvělý román tomu něco chybí.

DĚJ: Sledujeme dva příběhy odehrávající se v létě 1968.
Britští studenti Oxfordu, James a Eleanor, se vydávají stopem po Evropě. Považují se za kamarády, ale vzhledem k tomu, že James je do Eleanor zakoukaný a ona s intimnostmi moc nenadělá, začne se mezi nimi vytvářet velmi komplikovaný vztah. Důvěrné pouto je neustále přetrháváno Jamesovými pokusy o sexuální sblížení, po kterých následuje Eleanořina odtažitost a zlehčování jejích citů. Přesto mají společný cíl a tím je cesta za poznáním, která v podstatě náhodou skončí v Československu.
Sam, mladý tajemník britské ambasády, se krátce po ne zcela ukončeném vztahu se Stefii seznamuje s českou studentkou Lenkou. Lenka ho zaujme nejenom svojí typickou slovanskou krásou, ale odvahou, se kterou se snaží splatit dluh, který cítí vůči svému občanskému selhání. Popřením vlastního jména je jí umožněno studovat a využívá této výsady pro obecný prospěch.
Osudy těchto čtyř a ještě dalších lidí se proplétají přesně v okamžiku, kdy již tak dost tenká slupka československých hranic neodolá tlaku ruské armády a popraská. A žádný lidský osud nezůstane nepoznamenán.

DOJMY: Asi budu trapně omílat to, co nejspíš leckdo. Mawer je mj. autorem Mendelova trpaslíka a Skleněného pokoje (četla jsem obojí) a tato svá díla zřejmě nikdy nepřekoná. Ale myslím, že to není jenom srovnáním s impozantními díly, která dokázala spojit zásadní historické momenty a pohnuté lidské životy v jeden celek a ukovat z nich nádherný šperk.
Pražské jaro to nedokázalo. Mawer opakuje svá klišé a nedostatek vykreslení charakterů maskuje svými typickými prostředky. Muži jsou chladní a stateční a odhodlaní bojovat, dokud nepoznají pravou lásku a ženy se zmítají ve vlastní nedoceněnosti a v dospělém věku řeší svojí sexuální orientaci.
Historické souvislosti podané nadmíru obdivuhodně. Otevřenější sexuální scény jak okopírované z minulých knih už trochu nudí. A konec je nedozrálý.
Nebylo jedinou motivací, aby kniha vyšla v roce 2018?

Kvůli tématu a jeho odvaze DOPORUČUJU, kvůli uzívané formě NE.
Tak si vyberte!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *