SUSANNA KAYSEN – NARUŠENÍ

Tenoučká knižní předloha ke stejnojmennému filmu vyšla poprvé v českém překladu.

Autorka popisuje svůj vlastní zážitek s duševním onemocněním a hospitalizací v psychiatrické léčebně.

DĚJ: V roce 1967 bylo Susanně osmnáct let. Jednoho dne se rozhodla, že si vezme padesát aspirinů. Nesnědla ani půlku a vyběhla na ulici, kde omdlela. Tehdy začala její životní epizoda s diagnózou hraniční porucha osobnosti.
Po pobytu v nemocnici a krátkém rozhovoru s psychiatrem podepíše souhlas s hospitalizací v psychiatrické léčebně, kde na uzavřeném oddělení méně nebezpečných dospívajících pacientek stráví necelé dva roky. Pozná sociopatku Lisu, Polly, která se polila benzínem a zapálila, Daisy, kterou přespříliš miluje její tatínek.
V bezčasí a na odlehlém místě s minimem kontaktů s okolním světem hledá odpovědi na samotný smysl lidské existence. Sebepoznání jí dovede v jisté míře k uzdravení.

DOJMY: Susanna bez velkých gest popisuje zásadní období svého života, období, které je pro každého tak trochu zásadní, ať skončí v péči psychiatrů nebo ne. Susanna svou nejistotu řešila poněkud extrémním způsobem a je jí přisouzená vyhýbavá diagnóza. V prostředí tak odlišném od toho, na které byla zvyklá, se pozdější zařazení do společnosti zdá ještě nemožnější.
Dílo nijak nehodnotí léčbu, společnost, neradí ani, jak se s podobnou situací vyrovnat, zda nemoc přijmout nebo jí neuvěřit.
Poskytuje nahlédnutí do nitra inteligentní osobnosti, která se nedokáže zařadit do společnosti, když je to po ní vyžadováno. Dospělost nabytá v léčebně nepřinese mnoho odpovědí, ale přinese nadhled, který vrchol filosofie v podobě sebevraždy minimálně na nějakou dobu odloží.
Že to zní depresivně? Ale ne… Román o depresi nemusí být depresivní! I duševně nemocní se rádi baví a třeba se místy pobavíte taky.

DOPORUČUJU!
P.S. Zvláštní název knížky i filmu zní v anglickém originále Girl, Interrupted, což vychází z autorčina oblíbeného obrazu od Johannese Vermeera  „Girl interrupted at her music“ („Přerušená hodina hudby“).

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *