V.S. ALEXANDER – OCHUTNÁVAČKA

O lidech, kteří pracovali pro Adolfa Hitlera a podávali si s ním ruce.
Historický román jak z učebnice. Fascinující, čtivý, a ačkoliv úplně vycucaný z prstu, důvěryhodný. Díky mnoha faktům, které sedí.

DĚJ: Marta se narodila a vyrostla v nižší střední vrstvě v Berlíně. Teď je jí 25 let a rodiče jí kvůli obavám z bombardování pošlou k příbuzným do bavorského maloměsta. Ti jí sice nabídnou relativně bezpečnější přístřeší, ale na živobytí si Marta musí vydělat. Z bezradnosti, že toho moc neumí, kývne na práci pro třetí říši. Pro svůj příjemný vzhled a mírnou povahu je vybrána pro jednu z nejzodpovědnějších prací a stane se ochutnávačkou. Hitler ze strachu z otravy nesní žádné jídlo, které by před ním někdo bez následků neochutnal. K tomu ochutnávačky slouží. Marta na tuto nebezpečnou práci kývne a je vtažena do prostředí, které nabízí jenom jeden jediný život, a to v poslušnosti a naprosté oddanosti vůdci. Jak nesnadné je to pro člověka s prostým, ale citlivým myšlením vidícím dál než na vlastní natažené ruce, se ukáže velmi rychle. Po seznámení s pohledným důstojníkem, který nacistické hodnoty dávno nesdílí, se Marta usvědčí v tom, že nejen, že nemůže před realitou zavírat oči, ale že pro vlastní svědomí musí jednat a pokusit se vzrůstající zlo zastavit. Jako někdo, kdo s vůdcem přichází často do styku, k tomu má nemálo příležitostí. Ale vyřeší se jedním atentátem nevyhnutelná tragédie, kdy je abstraktní loď už téměř potopená? Vynoří se snad po smrti svého kapitána zpátky na povrch? A přísluší obyčejné ženě role kata? Martina situace opravdu není záviděníhodná.

DOJMY: Napsat román na téma „Vím, kdo zabil Adolfa Hitlera“ vyžadovalo jistě velkou odvahu. Nebo jsem byla sama, kdo trnul, kam ten člověk ještě zajde? Ochudil nás v podstatě jenom o své fantazie, co probíhalo přímo v Adolfově a Evině ložnici. Jinak si zvědavé povahy přijdou na své.
Hlavní postavy jsou poměrně přehledné, ale nikoliv předvídatelné, styl není z nejskvostnějších, ale knížka se čte dobře.  Autor nejspíš nevejde do dějin, ale za ten pokus, jestli mu to projde, si zaslouží pozornost.
Prostředí vytvořil tajemné. Zlo ukrutné. Lásku osudovou.
Já jsem se bavila.

DOPORUČUJU!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *