ZAPOMENUTÉ LETOŠNÍ ČESKÉ KNÍŽKY

Mám míň času. Číst stíhám, protože jak s oblibou říkám, nedělám ve volném čase skoro nic jiného, ale psát o nich už je náročnější. Knížky, které si vybírám k recenzím pro meziženami.cz, ohodnotit musím. Ale ty, co čtu ještě vedle, a píšu o nich jenom tady, zůstávají poslední dobou chudinky někdy zapomenuté. O knížkách, které se mi nelíbily, se mi píše strašně špatně. Ale byla by škoda se nepodělit o zážitky ze čtení těch dobrých. Všechny tyhle skvosty jsou české, novější a všechny DOPORUČUJU!
Pak jsem ještě přečetla Možnosti milostného románu a opravdu nevím, za co letos dostal autor Jan Němec Magnesii literu. Samolibý intelektuál popsal tři roky svého života, které mě nezaujaly zhola ničím. Zná se s Milanem Kunderou. Hm. To já jsem viděla slona, který umí kreslit!

VIKTORIE HANIŠOVÁ – HOUBAŘKA
Mladá dívka žije v chatě po rodičích a živí se sběrem hub pro místní hospodu, protože v klasických zaměstnáních nepochopitelně selhává. Během svých každodenních dlouhých lesních tras a osamělých nocí odkrývá svůj životní příběh, který ji dovedl právě sem.
Zní to nudně. Přesto to bude jedna z nejlepších knížek, kterou jsem letos četla. Po pár stránkách mi došlo, že jsem objevila další český poklad. Čte se úžasně, je originální, má hloubku. A dozvíte se toho hodně o houbách. A tak to hned chtělo autorčinu novinku.

VIKTORIE HANIŠOVÁ – REKONSTRUKCE
Eliška začala ve svých necelých deseti letech žít u své tety. Její matka totiž zabila jejího mladšího bratříčka a následně sebe a otec někam zmizel. Celé dospívání a následující mladý život se snaží zjistit, co se tenkrát stalo a proč. Pro zjištění pravdy, která stejně nebude nikdy úplná, málem nikdy nebude žít svůj vlastní život.
Po excelentní Houbařce malinko slabší záležitost, ale pořád vynikající. Kdo rád nahlíží do uvěřitelných cizích životů, bude spokojený.

ALŽBĚTA BUBLANOVÁ  – V TICHU

Adéla řeší komplikovanost dospívání a neshody s rodiči po svém. Osamostatní se, přeruší střední školu a na nájem si načerno vydělává v baru. Tohle poměrně dlouhé období přeruší až první vážná láska a společné bydlení. Přijde období zdánlivé dospělosti, úspěšná maturita, myšlenky na rodinu. Proč to ale nepřináší žádné velké uspokojení?
Pokus o nadvládu nad svým mladým životem podaný čtivým a upřímným způsobem. Skvělé!

JAKUBA KATALPA – NĚMCI

O ženě, kterou vnoučata znala jenom z balíčků, které jim posílala z Německa. Proč nevychovávala jejich otce? Kdo byl jeho tatínek? Pravdu se snaží zjistit vnučka, ale je to možné v době, kdy už je možná pozdě. Vyhledá příbuzné a z neochotných zpovědí odhaluje dramatický příběh mladé německé učitelky, která z touhy po osobním uplatnění opustila pohodlné místo a vydala se učit do českého pohraničí.
Venkovský lid i dějiny jsou stejně neúprosné jako tenhle román, román o ženách, které to snad nikdy neměly tak těžké, ale z jejichž osudu mohlo vzniknout něco neobvyklého. Není to zrovna sympatická knížka, ale neublíží a obohatí.

MARKÉTA LUKÁŠKOVÁ – PANDA V NESNÁZÍCH

Tereza studuje na vysoké škole a po nevydařeném vztahu se nenadšeně nastěhuje zpátky k rodičům. Pracuje na diplomové práci, pro který si vybrala téma z vlastní rodiny. Píše o ženě Marii, která kdysi zachránila jejího pradědečka, když ho v padesátých letech skrývala u sebe ve sklepě a pomohla mu utéct přes hranice. Práce je to psychicky náročná, Mariin příběh ji zcela pohltí. Spolu s novou láskou pak prožívá drama vlastních rodičů, kteří po letech nedokážou navázat společnou řeč a najít vnitřní klid.
Markéta Lukášková bojuje se svými vnitřními démony psaním. Podruhé mě přesvědčila a i vám doporučuju se na tuhle mladou ženu zaměřit.

Češky jsou hezké a umí psát. Moc mě to těší!

Sdílení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *